Osobni razvoj

NI NAKRAJ PAMETI

Zašto se ne mijenjamo ili se teško mijenjamo Promjena je bolna. I zato joj se velika većina nas odupire. Zato je jednostavno lakše koristiti prodajne taktike koje su funkcionirale kad ste počeli, iako se tržište dramatično promijenilo. Zato je primamljivo držati se filozofije upravljanja koju ste naučili kad ste diplomirali, iako vaš stil ljuti mlađe radnike. Zato preskačete radionice i seminare koji će vas naučiti novim strategijama: smatrate da su stare metode „isprobane i točne”.

Zašto se ne mijenjamo ili se teško mijenjamo

Foto: Shutterstock

 

Kodirani smo da se odupremo promijeni

Promjena je teška jer smo ti i ja tako kodirani da joj se odupremo. Da biste to testirali, poigrajte se sa sljedećim scenarijem. Recimo da znate da je potrebno promijeniti cjelogodišnje gume na vašem automobilu. Ipak, ako ste poput većine nas, skloni ste ih istrošiti dokraja. Uostalom, muka je staviti četiri nove gume na vozilo.

Kao prvo, skupo je. Dobar set guma koštat će vas mnogo novca. Kao drugo, to je velika gnjavaža. Možda ćete morati ostaviti auto u radionici na jedan dan i organizirati vožnju na posao s prijateljem, autobusom ili Uberom. Možda ćete morati sjediti u čekaonici nekoliko sati, bezumno skrolati po mobitelu ili se blago dosađivati gledajući neku dnevnu emisiju koja se prikazuje na TV-u u radionici. Nije ni čudo što ljudi odgađaju odluke poput promjene guma.

No recimo da večeras izlazite zbog nekih obveza, a vaš je trenutni set guma i dalje na vozilu. Pada kiša, a dok se krećete po autoputu, uočavate more crvenih stražnjih svjetala ispred sebe. Promet se naglo zaustavlja, a vi nagazite kočnice kako biste izbjegli da udarite sa stražnje strane automobil ispred vas.

Spremni ste za promjenu jer je bol povezana sa statusom quo upravo postala veća od boli povezane s promjenom

Odjednom se vaš automobil počinje otimati kontroli. Radite punih 360 stupnjeva, gotovo udarajući nekoliko vozila oko sebe prije nego što ste došli centimetar od središnje crte. Nekoliko sekundi kasnije, vaš se automobil potpuno zaustavlja, a drugi vozači trube i gestikuliraju jasno naznačujući svoje mišljenje o vama.

Jednom kad ste se pribrali, gledate oko sebe. Na vaše veliko iznenađenje, shvaćate kako niste ništa udarili. Vi ste zapravo dobro. Čudom, izbjegli ste čak i minimalnu štetu. Vaš automobil – i vi – ste 100 posto netaknuti. Polako počinjete skidate nogu s kočnica i neozlijeđeni nastavljate prema odredištu.

Pitanje: Što ćete prvo učiniti sutradan ujutro? Točno. Nabaviti nove gume za svoje vozilo.

Zašto?

Trenutak kada se većina nas mijenja

Evo zašto: Spremni ste za promjenu jer je bol povezana sa statusom quo upravo postala veća od boli povezane s promjenom. To je trenutak kad se većina nas mijenja. Znate da biste trebali malo manje jesti i početi vježbati, ali to ne činite dok vam liječnik ne kaže da ste na putu do dijabetesa, srčanog udara ili oboje. Odjednom više nije tako teško ustati u šest ujutro, trčati tri puta tjedno i zaobići desert na švedskome stolu. Mislite da vaš stav nije velika stvar sve dok vam žena ne kaže da je toliko frustrirana da razmišlja o tome da vas napusti. Konačno, počinjete paziti na način na koji razgovarate s njom i kako se prema njoj odnosite.

Promjena je bolna. I zato joj se velika većina nas odupire. Zato je jednostavno lakše koristiti prodajne taktike koje su funkcionirale kad ste počeli, iako se tržište dramatično promijenilo. Zato je primamljivo držati se filozofije upravljanja koju ste naučili kad ste diplomirali, iako vaš stil ljuti mlađe radnike. Zato preskačete radionice i seminare koji će vas naučiti novim strategijama: smatrate da su stare metode „isprobane i točne”.

Iz knjige „Ni nakraj pameti“ autora Careyja Nieuwhofa. Dopuštenje izdavača za prenošenje ulomka vrijedi isključivo za portal Book.hr.

Knjigu možete nabaviti ovdje.

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh