Duhovnost

O. LORENZO MONTECALVO

Jesmo li mi strpljivi s našim bližnjim koji nas vrijeđa, ponižava i ogovara iza leđa? Htjeli mi to ili ne, za pronaći Boga ili Mu se vratiti potrebno je spoznati vlastitu ništavnost pred bolnim događajima

Foto: Priscilla Du Preez 🇨🇦, Unsplash

Foto: Priscilla Du Preez 🇨🇦, Unsplash

(Mt 18,21-35)

„Strpljenja imaj sa mnom“, vapaj je sluge gospodaru. Strpljivost je prvo svojstvo prave ljubavi. Bog je najsavršenija ljubav, stoga je On najstrpljiviji. U našim padovima u grijehu vičemo Gospodinu iskrena srca: „Gospodine, budi milosrdan i strpljiv sa mnom!“ I Gospodin čini da osjetimo njegovo milosrđe te se osjećamo lagani i radosni.

Gospodine, budi milosrdan i strpljiv sa mnom

Božja strpljivost ima granice

Istina, Bog je spor na srdžbu, kako kaže Sveto Pismo, ali i Božja strpljivost ima granicu. Zato nakon godina i godina strpljivosti iznenada dolazi Božji udarac iz ljubavi kako bismo izbjegli da završimo u ognju pakla, riječ koja za mnoge teologe više ne postoji. Ako pakao više ne postoji, koja korist od toga da na ovom svijetu budemo dobri?

Što dalje idem, više kušam iz svog osobnog života i iz života svoje braće i sestara u vjeri da su kušnja, križ, tjeskoba jedina sredstva koja Bog ima na raspolaganju da nas privuče k Sebi. Tako ja čitam tjeskoban trenutak koji čovječanstvo proživljava.

Spoznaja vlastite ništavnosti

Htjeli mi to ili ne, za pronaći Boga ili Mu se vratiti potrebno je spoznati vlastitu ništavnost pred bolnim događajima. Znam da mudraci ovog svijeta neće dijeliti ovo moje razmišljanje. Kušnja i trpljenje – kaže autor knjiga o visokoj duhovnosti – su „Božje lukavstvo“ kako bismo Mu se vratili.

Bog je strpljiv s nama. Ali pitam se: „Jesmo li mi strpljivi s našim bližnjim koji nas vrijeđa, ponižava i ogovara iza leđa?“ Pitam se još: „Jesmo li strpljivi sa samima sobom u našim padovima u grijeh poradi naše slabe volje?“ Amen. Amen.

S ljubaznim dopuštenjem Družbe Otaca Božanskih zvanja

PREPORUKA! Anselm Grün u knjizi Nada razmatra različite aspekte nade s teološkog stajališta, nadovezujući se na teze nekih filozofa koji ovaj pojam smatraju temeljem čovjekove egzistencije te stvarnim pokretačem cjelokupnog ljudskog djelovanja. Ovaj benediktinski redovnik i duhovni učitelj u svojoj se knjizi usredotočuje na neka filozofska, književna i posebice teološka tematiziranja nade, svjestan činjenice da je ona kao iskonska kršćanska krepost u današnje doba poprilično zapostavljena.

Knjigu možete nabaviti putem webshopa naše Biblioteke Figulus.

Ako se želite osjećati kao dio obitelji Kristofora (onih koji donose Krista), možete skenirati kod za mjesečnu ili za godišnju uplatu ‘timarine‘.

Unaprijed zahvaljujemo i želimo iskrenu dobrodošlicu svim novim članovima obitelji (tima) Kristofori.

 

 Želim donirati mjesečnu ‘timarinu’:

Želim donirati godišnju ‘timarinu’

Podržite naš rad

Ako Vam se svidio ovaj članak, podržite nas donacijom! Jednostavno je – samo skenirate kod.

 

Želim donirati 1 EURO:

 

Želim donirati 5 EURA:

 

Želim donirati 10 EURA :

 

 

Na taj način omogućujete nam da nastavimo s radom.

 

Hvala!

 

❤️

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh