Za cijelu obitelj

OBNOVA ODNOSA

Članovi vaše obitelji pretjerano bulje u ekrane? Evo nekoliko strategija za promjenu toga Koristeći se ovim strategijama kao početnim točkama, možemo započeti novu izgradnju naše obiteljske kulture...

Članovi vaše obitelji pretjerano bulje u ekrane? Evo nekoliko strategija za promjenu

Foto: Shutterstock

Djeca trebaju roditelje za razgovor o mnogočemu. Ona žele biti poticana, voljena i shvaćena od svojih roditelja. Ovakve potrebe roditelji im ne mogu ispuniti ako su zauzeti neprestanim ‘listanjem’ po mobitelu i društvenim mrežama.

Međutim, roditelji također ispaštaju jer je i njima, kao i djeci, potrebna ljubav i podrška. Takvu vrstu potrebe ne može ispuniti ni najmoderniji uređaj. (…) Stoga je iznimno važno problem ‘buljenja u ekrane’ istaknuti direktno, možda u nekom grupnom razgovoru ili otvaranjem novih područja u komunikaciji. Time bi se članovima obitelji pomoglo da postave zdrave granice u korištenju mobilnih uređaja te da uvide ljepote zajedničkog druženja.

Srećom, postoje i strategije koje mogu pomoći u tome:

Definirajte konkretno vrijeme i mjesto kada i gdje se digitalni uređaji ne smiju koristiti; recimo u blagovaonici, za vrijeme ručka ili obiteljskih okupljanja. Bilo bi poželjno da imate košaricu u koju će svi ostaviti svoje mobitele. Glavni cilj je da više svoje pažnje usmjerite na ostale članove obitelji, a manje na mobilne uređaje.

Roditelji i stariji bi, svojim ponašanjem, trebali biti uzor drugima. Kada mlađi članovi primijete da su stariji ozbiljno shvatili odluku da se ostave mobilnih uređaja, i oni će biti puno spremniji na takav poduhvat, osobito ako primijete da ste ima zbog toga dali više svoje pažnje.

Predložite redovite aktivnosti koje će potaknuti razgovor i uključivanje obiteljskih članova.  To se može odnositi na večer društvenih igara ili kartanja, vrijeme provedeno na otvorenom ili nešto jednostavno poput zajedničkog kuhanja.

Potičite obiteljske članove na otvaranje, na dijeljenje iskustava. Recimo, djed i baka mogu ispričati neku obiteljsku anegdotu iz prošlosti. Također, možete sve za stolom pitati koja je njihova destinacija iz snova. Mlađa djeca mogu naglas čitati knjigu koja im se sviđa ili pokazati crtež koji su upravo završili. Ovakvi trenuci se ne moraju posebno planirati, a i vjerojatno neće ispasti uvijek onako kako smo ih zamislili…Međutim, obiteljski odnosi i komunikacija mogu rasti samo uz pomoć vježbe. (…)

Koristeći se ovim strategijama, kao početnim točkama, možemo započeti novu izgradnju naše obiteljske kulture. Što smo više u interakciji;  više ćemo rasti, međusobno se razumijevati i cijeniti jedni druge.

Aleteia; Book.hr

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh