Svijet

U STUDENOM 2023. GODINE

Uskoro izlazi dokumentarac o Torinskom platnu temeljen na novim otkrićima Film istražuje mnoge aspekte Torinskog platna i njegove povijesti, nastojeći zauvijek utvrditi je li to Kristova grobna tkanina

Foto: Screenshot | YouTube

Dokumentarni film „Torinsko platno: Licem u Lice“, autora Roberta Orlanda koji je također napisao i knjigu na spomenutu temu, trebao bi se emitirati u studenom 2023. godine, prenosi Aleteia.

Razotkrivanje novih aspekata

Očekuje se kako će dokumentarac otkriti mnoge aspekte Torinskog platna te razotkriti propale pokušaje radiokarbonskog datiranja[1] tkanine iz 1988. godine. Najava filma prikazana  je na ljetnoj konferenciji Napa Instituta, gdje je Orlando govorio o svom autorskom djelu. Inspiraciju za film pronašao je u ljubavi prema istraživanju i „velikim pitanjima“.

„Pokušavao sam kombinirati to dvoje. Nisam znao gdje se susreću, ali bilo je to pravo vrijeme za pravi projekt“.

Pojasnio je da će se sadržaj filma temeljiti na recentnim, nedavnim otkrićima u vezi sa slikom utisnutom na platnu, koja je vidljiva jedino u fotografskom negativu. To uključuje zaključak da rane glave, utisnute na Torinskom platnu, pokrivaju cijelu glavu; prema tome se može zaključiti da je kruna od trnja bila više nalik kacigi. Istraživanja također donose kako je rame čovjeka zamotanog u platno bilo iščašeno, što stručnjaci pripisuju jednom od Kristovih padova pod križem. To također objašnjava i zašto su Rimljani dopustili Šimunu Cirencu nositi križ.

Sredstvo za prenošenje poruke

Otac Robert J. Spitzer vjeruje je kako je Torinsko platno temeljeno na činjenicama te da je stoga originalno. Ovaj poznati isusovac pohvalio je film zbog njegove edukacijske uloge, navodeći kako je to dobro sredstvo za prenošenje poruke, a osobito za one koji ne planiraju putovati do Torina ili čitati neko znanstveno izvješće o platnu.

„Mislim da ovako, na uvjerljiv način, možemo prenijeti poruku prema van. Bez prisiljavanja ikoga te uz dopuštenje da svatko za sebe donese sud“ – rekao je o. Robert J. Spitzer.

 

 

 

[1] radioizotopno datiranje; određivanje starosti materijala s pomoću promjena radionuklida tijekom vremena. Ako je poznato vrijeme poluraspada i broj početnih i novonastalih nuklida u uzorku, može se odrediti starost uzorka. Izvor: Hrvatska enciklopedija

Aleteia; Book.hr

 

L. M.

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh