Aktualnosti

RIJEČ UREDNIKA

Praktični duhovni savjeti Svašta sam u životu naučio i usvojio. Nešto od drugih ljudi, a nešto i iz vlastitih iskustava, bilo životnih, bilo molitvenih

Foto: Kara Gebhardt, Shutterstock

Uključite se u našu Viber zajednicu.

 

Foto: Kara Gebhardt, Shutterstock

Vjerojatno bi svatko u drugoj trećini života ustvrdio ovako nešto. Mnogi od nas sjećamo se mudrih savjeta svojih roditelja, djedova i baka kojih se nažalost, zbog vlastite nepromišljenosti nismo dovoljno ili nismo uopće pridržavali!

Bog je svim ljudima zapovjedio da bližnjega ljube kao samoga sebe

Ako želimo da nam život bude radosniji i ispunjeniji, da bude usklađeniji sa savješću te Božjim i naravnim zakonima, trebali bismo najjednostavnije Božje zapovijedi ugraditi u svoje živote na praktičan način. U ovom se Uvodniku želim baviti Božjom zapovijedi koja je druga po važnosti između svih njegovih zapovijedi, koja dolazi poslije one da Boga ljubimo čitavim svojim bićem. Bog je svim ljudima zapovjedio da bližnjega ljube kao samoga sebe, a nama vjernicima kršćanima rekao je da bližnjega ljubimo onako kako je Isus nas ljubio.

Tako, npr. oprostiti nekome tko nas je jako povrijedio nije nimalo ugodan osjećaj, ali izraz je jedne od najuzvišenijih ljudskih ljubavi.

Ljubav najčešće nije onaj lijep i ugodan osjećaj koji uživamo u zaljubljenosti. Ljubav je najčešće odluka da nešto učinimo ili da nešto izbjegnemo učiniti, da nešto naučimo ili izbjegnemo naučiti, da nešto rečemo ili izbjegnemo reći, da nešto gledamo ili izbjegnemo gledati, da nešto slušamo ili izbjegnemo slušati, da u nečemu sudjelujemo ili izbjegnemo sudjelovati… Ljubav na koju nas Bog poziva motivirana je savješću koja je formirana kroz razmatranje Božje riječi. Tako, npr. oprostiti nekome tko nas je jako povrijedio nije nimalo ugodan osjećaj, ali izraz je jedne od najuzvišenijih ljudskih ljubavi.

Kad u dubini duše primijetimo da smo zaista oprostili, tek tada spoznamo onaj pravi osjećaj

Kad odlučimo oprostiti srcem i razumom, činimo to jer po savjesti znamo da ne možemo tražiti da Bog oprosti nama ili nekome za koga molimo oproštenje, ako sami prije toga nismo oprostili. Činimo to još i više i iz ljubavi prema Bogu, jer teško da mu možemo na neki drugi način učinkovitije izraziti ljubav. Kad u dubini duše primijetimo da smo zaista oprostili, tek tada spoznamo onaj pravi osjećaj koji bismo trebali povezivati s ljubavlju i za kojim bismo trebali čeznuti. Oni koji su to učinili, znaju o čemu pišem.

Ljubav na koju nas Bog poziva motivirana je savješću koja je formirana kroz razmatranje Božje riječi.

Nije li tako i u bezbroj drugih situacija? Kad majka odluči bdjeti uz svoje bolesno dijete kako bi ga njegovala i dala mu svoju blizinu, često je umorna i preopterećena i njezini osjećaji nemaju nikakve veze s osjećajima koje mnogi poistovjećuju s ljubavlju, iako su upravo ti osjećaji koje zabrinuta majka proživljava izraz istinske ljubavi. I mogli bismo nastaviti s nabrajanjem primjera, no u ovom se Uvodniku želim pozabaviti samo s dva savjeta koja su meni posebno važna.

Ostatak pročitajte u Booku, broj 167., studeni 2023.

Glavni urednik, Josip Lončar

 

Ako Vam se svidio ovaj članak, podržite nas donacijom! Jednostavno je – samo skenirate kod.

 

Želim donirati 1 EURO:

 

Želim donirati 5 EURA:

 

Želim donirati 10 EURA:

 

 

Na taj način omogućujete nam da nastavimo s radom.

 

Hvala!

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh