Foto: Shutterstock
Završen je crkveni postupak istrage o slučaju franjevca optuženog za pedofiliju u Splitu. Istraga je službeno završena 11. svibnja, a 14. svibnja dokumentacija je predana Apostolskoj nuncijaturi u Zagrebu, koja će je proslijediti Kongregaciji za nauk vjere u Vatikan, dok je 15. svibnja Hrvatska provincija sv. Jeronima franjevaca konventualaca, s obzirom na to da je riječ o njihovu redovniku, dokumentaciju poslala generalnoj kuriji svoga reda u Rim, prenosi Večernji list.
Istraga je mišljenja da je fratar kriv za pet slučajeva i sankcije Kongregacije za nauk vjere, pretpostavljaju u Crkvi, bit će drastične – otpuštanje iz franjevačkog reda i otpuštanje iz kleričkog staleža.
Rigorozne mjere
Istraga je efektivno započela 6. veljače i završena je za dva mjeseca, a osumnjičeni svećenik suspendiran je odmah, 7. prosinca 2017. godine, nakon zaprimanja prijave. U prvoj prijavi radilo se o tri svjedoka, tj. tri potencijalne žrtve, da bi se nakon javne objave pojavila još dvojica oštećenika. „Važno je znati da, kada počne istraga, ona se ne može zaustaviti, te da u Crkvi ne postoji zastara za to kazneno djelo“, rekli su u Crkvi dodajući da je u istrazi utvrđeno da je fratar dvojicu žrtava uznemiravao, tj. pokušao ih je navesti na spolni odnos, ali nije uspio, dok je kod dvojice to učinio, a kod jedne je žrtve to dvojbeno i teško dokazivo.
„No, to nimalo ne umanjuje njegovo djelo i u očima Vatikana i generalne uprave franjevačkog reda; ono je dovoljno za najstrožu kaznu“, objašnjavaju nam. Kongregacija za nauk vjere propisuje stroga pravila u ovakvim slučajevima i nakon prijave slijedi automatska suspenzija osumnjičenoga (kao mjera predostrožnosti), nakon čega biskup ili delegat kojega biskup imenuje, utvrđuje vjerodostojnost prijave i preslušava sve svjedoke, koji su dužni dati i pismena svjedočanstva. Nakon toga biskup ili imenovani delegat pišu „votum” (mišljenje) o vjerodostojnosti te s dva prisjednika radi analizu i daljnje postupanje. O cijelom slučaju informirana je i Kongregacija za nauk vjere koja je, kako čujemo, bila zatrpana pozivima s raznih strana Hrvatske. Mjere su rigorozne i, ako Kongregacija u upravno-kaznenom postupku utvrdi krivnju, s kaznom se ide odmah.
Promjena u samostanu
Od početka slučaja splitsko-makarski nadbiskup, mons. Marin Barišić, i provincijal franjevaca konventualaca – fra Josip Blažević, djelovali su zajedno. „Crkva se ozbiljno uhvatila u koštac s ovim problemom i vjerujemo da će Kongregacija za nauk vjere u rekordnom roku donijeti svoj pravorijek“, rekli su u Crkvi te dodali kako je prije kraja postupka mons. Barišić potaknuo susret sa žrtvama a Crkva im također nudi duhovnu i psihološku pomoć.
Franjevci konventualci su na nedavno završenom kapitulu odlučili potpuno promijeniti postavu u samostanu u Splitu.
Izvor: Večernji list
Priredila Vedrana Prka