Duhovnost

CRKVA U KRIZI

Možeš li doista reći da voliš svoje bližnje ako ne brineš o njihovom vječnom spasenju? Zašto se truditi evangelizirati? Zato što su u pitanju vječne sudbine - raj ili pakao - mnogih milijuna naše braće katolika, a da ne spominjemo nebrojene milijune drugih. Kršćanstvo nije samo neobvezna mogućnost za obogaćivanje ljudskih života, već poruka koja je uistinu pitanje života i smrti, raja ili pakla.

Ako volimo sinove i kćeri, tetke i ujake, rođake i susjede… - naša glavna briga mora biti njihov odnos s Bogom i njihovo vječno spasenje

Foto: Vitalii Stock, Shutterstock

 

Jasno teološko razumijevanje  stvarnosti  iznimno je važno

Znanje je nužni temelj za revnost. Znanje o Božjoj svetosti, poznavanje svrhe stvaranja (sjedinjenje s Bogom), znanje o težini i užasu grijeha, znanje o pravednoj kazni za neokajani teški grijeh (vječno odvajanje od Boga), znanje o čudesnom činu ljubavi u Stvaranju, Otkupljenju te znanje o sudjelovanju u Trojstvenom životu za cijelu vječnost. Jasno teološko razumijevanje ovih stvarnosti  iznimno je važno, ali i kontemplativno usvajanje na sve dublje načine. Nagovor sv. Pavla Timoteju: „Shvati što govorim! Ta dat će ti Gospodin razum u svemu.”(2 Tim 2,7), otkriva nam očekivano uzajamno djelovanje između racionalne misli utemeljene na objektivnom znanju, koju prosvjetljuje Božje djelovanje.

Ako volimo sinove i kćeri, tetke i ujake, rođake i susjede, nećemo biti zabrinuti samo zbog njihovog radnog mjesta, zdravstvene situacije ili bračnog stanja – koliko god sve to bilo važno za naše životno putovanje na ovom svijetu – već naša glavna briga mora biti njihov odnos s Bogom i njihovo vječno spasenje

Kršćanstvo nije samo neobvezna mogućnost za obogaćivanje ljudskih života

Zašto se truditi evangelizirati? Zato što su u pitanju vječne sudbine – raj ili pakao – mnogih milijuna naše braće katolika, a da ne spominjemo nebrojene milijune drugih. Kršćanstvo nije samo neobvezna mogućnost za obogaćivanje ljudskih života, već poruka koja je uistinu pitanje života i smrti, raja ili pakla. Ako svećenik uistinu ljubi svoj narod i one koji se nazivaju njegovim narodom, bit će posvećen njihovu spasenju i platit će cijenu koju je sveti Ivan Vianney, zaštitnik svećenika, bio spreman platiti: mnogo osobnih susreta i žrtve gdje je živjelo i radilo njegovo stado („miris ovaca“, kako kaže papa Franjo), mnogo molitve i posta za spasenje njegova stada te jasno ustrajno propovijedanje i poučavanje o „posljednjim stvarima“. Ako volimo sinove i kćeri, tetke i ujake, rođake i susjede, nećemo biti zabrinuti samo zbog njihovog radnog mjesta, zdravstvene situacije ili bračnog stanja – koliko god sve to bilo važno za naše životno putovanje na ovom svijetu – već naša glavna briga mora biti njihov odnos s Bogom i njihovo vječno spasenje.

Iz knjige „Crkva u krizi: Putovi koji vode naprijed“ autora dr. Ralpha Martina. Dopuštenje izdavača za prenošenje ulomka vrijedi isključivo za portal Book.hr.

Knjigu možete nabaviti ovdje.

Za Book.hr priredila I. A., odabrala A. P.

Ako Vam se svidio ovaj članak, podržite nas donacijom! Jednostavno je – samo skenirate kod.

 

Želim donirati 1 EURO:

 

Želim donirati 5 EURA:

 

Želim donirati 10 EURA :

 

 

Na taj način omogućujete nam da nastavimo s radom.

 

Hvala!

 

❤️

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh