Osobni razvoj

BIOLOŠKI SAT

Da bismo živjeli mudrije, opuštenije i bezbolnije…

Da bismo živjeli mudrije, opuštenije i bezbolnije...

Foto: Shutterstock

 

Da bismo živjeli mudrije, opuštenije i bezbolnije, važno je poznavati zakonitosti svoga ‘biološkoga sata’.

Naše raspoloženje ili umne sposobnosti nisu nepromijenjene tijekom 24 sata. One kroz dan i noć itekako osciliraju. To su čvrsti mehanizmi u temeljnoj ljudskoj biologiji i zato na njih ne možemo utjecati snagom volje. Medicinari i psiholozi znanstveno objašnjavaju zakonitosti uvjetovane trenutnim biokemijskim stanjem u našem organizmu. Na pad ili porast našega raspoloženja ili umnih sposobnosti utječu:

  1. Hormoni – kemijske tvari koje se stvaraju u žlijezdama s unutarnjim lučenjem (hipofiza u mozgu, štitnjača, paratireoidna žlijezda u vratu, timus u prsištu, nadbubrežna žlijezda, gušterača, crijeva, jajnici, testisi). Hormoni ulaze u krvotok i dospijevaju do svih organa. Oni se stvaraju u čovjeku, životinjama i biljkama. Za djelovanje im je potrebno od nekoliko minuta do nekoliko dana.
  2. Neuroprijenosnici – kemijske tvari koje se stvaraju u živčanoj stanici i odmah djeluju samo na tom mjestu. Stvaraju se u čovjeku i u životinjama.
  3. Hormoni koje unosimo u tijelo biljnom i životinjskom hranom te pićem.

Neke zakonitosti našeg biloškog sata

Evo nekih zakonitosti našeg biološkog sata tijekom dana i noći:

6:00 sati – to je najbolje vrijeme za buđenje. Tijelo već nekoliko sati proizvodi kortizol, hormon aktiviranja. Taj je hormon na najvišoj razini pola sata nakon buđenja; na toj razini ostaje oko tri sata. Stoga je od sedam do 10 sati naš um najbistriji i najoštriji. Tada smo spremni usredotočiti se na svoje radne zadatke.

7:00 sati – kortizol je još visok. Naša motivacija i energija su na vrhuncu. U to smo doba dana najmanje ljuti. To je idealno vrijeme za rješavanje problema. Ujutro izbjegavajte jesti jednostavne ugljikohidrate (kekse, kolače ili slatke pekarske proizvode). Oni imaju visoki glikemijski indeks, tj. naglo podižu razinu šećera u krvi. Ubrzo nakon toga slijedi nagli pad šećera, a to negativno utječe na raspoloženje. Idealan je doručak šalica mlijeka prelivena na zdjelicu ječmenih, zobenih ili prosenih pahuljica. Dodajte tomu i par komadića voća.

8:00 sati – u to vrijeme raspoloženje počinje opadati. Bilo bi idealno da tada možete pola sata prošetati po svježem zraku. Otiđite pješice u trgovinu, poštu, ljekarnu, banku…To će vam uravnotežiti energiju za sljedećih 12 sati. Sunčeve zrake tada signaliziraju mozgu da obustavi proizvodnju melatonina (hormona spavanja).

9:00 sati – tada rastu pozitivne emocije. Do 11 sati povećava se razina serotonina, hormona sreće. Oko devet sati pozitivne emocije postaju dominantne. To je idealno vrijeme za prvu jutarnju kavu. (…)

 

Cijeli tekst možete pročitati u prosinačkom broju „Booka”.

Svoj primjerak „Booka” nabavite na kioscima Tiska ili se možete pretplatiti (ovdje), čime godišnje štedite 60 kuna. Jedan od prethodnih brojeva možete prelistati ovdje

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh