Slijedio je Isusa u stopu
Sveti Jakov je bio sin Zebedeja i Salome, a brat Ivana evanđelista. Rodio se u Betsaidi na Genezaretskom jezeru. Na apostolat je pozvan u proljeće ili ljeto 28. od samoga Krista. Sveti Matej o tome u svom evanđelju piše: “Idući odatle dalje, Isus opazi drugu dvojicu braće, Jakova Zebedejeva i brata mu Ivana, u lađici, s ocem, gdje krpe mreže. Pozva ih.
Oni odmah ostave lađicu i svog oca te pođu za njim.” (Mt 4,21-22) Sveti Jakov, zajedno s Petrom i Ivanom, pripada onome najužem krugu oko Isusa. S njima je prisutan uskrsnuću Jairove kćerke, Isusovu preobraženju na Taboru, njegovoj smrtnoj borbi u Getsemaniju.
Imao je naglu narav
O njegovu naglom karakteru govori zgoda iz Isusova života kada ga negostoljubivi Samarijanci ne htjedoše primiti. “Kad to vidješe učenici, Jakov i Ivan, rekoše: ‘Gospodine, hoćeš li da zapovjedimo ognju da siđe s neba i da ih uništi?’ Isus se okrenu pa ih ukori.
Obraćanje čovjeka koji ga je predao na smrt
Ono što još sigurno znamo o sv. Jakovu zabilježeno je u Djelima apostolskim. “U ono vrijeme kralj Herod poče zlostavljati neke članove Crkve. Mačem pogubi Ivanova brata Jakova” (Dj 12,1-2). Klement Aleksandrijski i Euzebije Cezarejski spominju i obraćenje sudskog sluge ili pandura, koji je Jakova vodio na sud.
Vidjevši taj kako je Apostol hrabro primio smrtnu osudu, priznao se i sam kršćaninom. Jakova je zamolio za oproštenje za sve što mu je učinio. Apostol ga je poljubio i rekao mu: “Mir s tobom!” Poslije toga je obojici odrubljena glava.
Zagovornik kod reumatskih bolesti
Slikari ga obično prikazuju kao putnika sa štapom u ruci, koji put i s mačem, što podsjeća na njegovu smrt, jer je od kralja Heroda Agripe bio pogubljen mačem i tako prvi od apostola pošao u mučeničku smrt. Sv. Ivan Zlatousti kaže o njemu: “Od početka ga je prožimao veliki žar: zapustio je sve ljudsko, te se popeo do neizrecivog vrhunca i ubrzo bio pogubljen.” Zazivaju ga kod artritisa, reumatskih bolesti, a zaštitnik je Španjolske, Čilea, Gvatemale, Nikaragve, hodočasnika, putnika, vitezova, vojnika, ljekarnika, kovača, kožara, krznara, ratara, voćara, težaka, konjanika, jahača, veterinara i reumatičara te mnogih krajeva, gradova, naselja, župa, crkava i kapela diljem svijeta i hrvatskih krajeva.
Spomenimo i kako Kristofori u organizaciji putničke agencije Magdala planiraju u studenom 2024. putovanje u Fatimu i Santiago de Compostelu. Uz posjet Santiagu de Compostelli posjetit ćemo i katedralu sv. Jakova. Tamo se nalaze kripta s tijelom svetog Jakova i relikvije koji sadrže originalni komadić sv. Križa. Više o hodočašću na poveznici.
PREPORUKA!
Knjiga „Camino” autora Antona Krepeka. Otac se odlučio na put od 800 kilometara u znak zahvale za ozdravljenje sina od leukemije. Autor u knjizi opisuje emocije koje je proživljavao kao otac, opisuje sve nevolje koje su ih snašle u obitelji, ali naglašava lijepe stvari koje su se dogodile. Ovu knjigu možete nabaviti isključivo putem web-shopa naše Biblioteke Figulus.
Izvor: Župa Jastrebarsko
Priredio Danijel Katanović; Book.hr
Ako se želite osjećati kao dio obitelji Kristofora (onih koji donose Krista), možete skenirati kod za mjesečnu ili za godišnju uplatu ‘timarine‘.
Unaprijed zahvaljujemo i želimo iskrenu dobrodošlicu svim novim članovima obitelji (tima) Kristofori.
Podatci za plaćanje nalaze se na ovoj poveznici.
Želim donirati godišnju ‘timarinu’
Podržite naš rad
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.