Aktualnosti

KAKO SE SLAVIO MAJČIN DAN

Rani kršćani slavili su Majčin dan na raznim festivalima, a bio je posvećen Djevici Mariji Najranija povijest obilježavanja Majčina dana zabilježena je u drevnoj Grčkoj i Rimu. Rani kršćani slavili su Majčin dan, a bio je posvećen Djevici Mariji, dok su ovaj dan majkama općenito odlučili posvetiti Englezi…

KAKO SE SLAVIO MAJČIN DAN Rani kršćani slavili su Majčin dan na raznim festivalima, a bio je posvećen Djevici Mariji

Foto: Evgeny Atamanenko, Shutterstock

 

Majčin dan se u većini zemalja obilježava druge nedjelje u svibnju. Kao i uz svaku drugu važnu obljetnicu ili blagdan, tako se i uz početke obilježavanja Majčina dana vežu brojne zanimljivosti ali i činjenice. Prva obilježavanja ovog praznika koji slavi majke i majčinstvo sežu još u davna vremena starih Grka i Rimljana. Danas se Majčin dan obilježava diljem svijeta, u 140 zemalja (iako ga svi ne slave na isti datum). Milijuni ljudi diljem svijeta na taj dan koriste priliku kako bi odali počast i zahvalu majkama koje su im pružile život, odgojile ih i bile im najveća podrška tijekom cijelog života.

Najranija povijest Majčina dana

Kao što je već spomenuto, najranija povijest obilježavanja Majčina dana zabilježena je u drevnoj Grčkoj i Rimu. Stari Grci obilježavali su svako proljeće festival posvećen božanstvenosti majke i božice Rhei, po grčkoj mitologiji majke bogova. Rimljani su također slavili proljetni festival, nazvan Hilaria i također posvećen majki bogova.

Majčina nedjelja

Rani kršćani slavili su Majčin dan na raznim festivalima, a bio je posvećen Djevici Mariji. U Engleskoj su ovaj dan odlučili slaviti posvetivši ga svim majkama, a bio je nazvan „Majčina nedjelja”.

„Majčina nedjelja” slavila se u Engleskoj od 1600. godine, a tradicionalno se obilježavala u nedjelju koja bi uslijedila 40 dana nakon Uskrsa. Slavilo bi se na crkvenim misama koje su bile posvećene Djevici Mariji nakon čega bi djeca poklonima i cvijećem darivala vlastite majke.

Tradicija slavljenja Majčina dana u svijetu gotovo je u potpunosti nestala do pred kraj 19. stoljeća i to je potrajalo sve do kraja Drugog svjetskog rata.

Povratak obilježavanja Majčina dana

Za ponovnu obnovu tradicije obilježavanja Majčina dana najviše možemo zahvaliti Amerikankama i njihovoj sveopćoj komercijalizaciji sadržaja i blagdana. Naime, svjetska javnost je tek nakon završetka Drugog svjetskog rata postala svjesna toga dana, ponajviše zbog komercijalnih sadržaja serviranih u medijima koji su ih „podsjetili” na njegovu važnost i postojanje. No, osim medija, za to su zaslužne i dvije Amerikanke koje su se borile za osvještavanje i važnost ovog dana za majke. One su: Julia Ward Howe i Anna Jarvis. Potonja se smatra i osnivačicom „modernog” Majčina dana, iako zanimljivo, sama nikad nije imala djecu.

Inspiraciju za obilježavanje ovog važnog dana pronašla je u vlastitoj majci i želji da se svim majka barem jednom godišnje odaje počast i priznanje za sve što su učinile za svoju djecu, obitelj i pridonošenje zajednici.

S pravom se može reći da je Anna Jarvis uspjela u svom naumu, jer američki predsjednik Woodrow Wilson još je 1914. proglasio Majčin dan nacionalnim praznikom u SAD-u. Nakon SAD-a on je praznikom postao najprije u razvijenim zapadnim zemljama, uključujući Englesku, Švicarsku, Norvešku, Švedsku, Njemačku i Austriju, a zatim se običaj proširio po cijeloj Europi i svijetu.

Majčin dan danas

U svijetu se Majčin dan obilježava na razne načine, uz brojne proslave i festivale a svima njima je zajedničko jedno: iskazati ljubav i zahvaliti majkama za sve što su im u životu pružile. Popularno je i darivanje majki a najčešće je to cvijeće, čestitke i poklončići koje za njih izrađuju njihova djeca.

Izvor: klinfo

Za Book.hr priredila I. A., odabrala A. P.

Ako se želite osjećati kao dio obitelji Kristofora (onih koji donose Krista), možete skenirati kod za mjesečnu ili za godišnju uplatu ‘timarine‘.

Unaprijed zahvaljujemo i želimo iskrenu dobrodošlicu svim novim članovima obitelji (tima) Kristofori.

 

 Želim donirati mjesečnu ‘timarinu’:

Želim donirati godišnju ‘timarinu’

Podržite naš rad

 

Ako Vam se svidio ovaj članak, podržite nas donacijom! Jednostavno je – samo skenirate kod.

 

Želim donirati 1 EURO:

 

Želim donirati 5 EURA:

 

Želim donirati 10 EURA :

 

 

Na taj način omogućujete nam da nastavimo s radom.

 

Hvala!

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh