Dnevna misna čitanja

Dnevna misna čitanja, utorak 18. listopada Jasno je da je vrijeme da se počne moliti i za radnike laike, koji u Crkvi mogu vršiti razne službe

Foto: biniban00; Shutterstock

ČITANJA

vl.: 2Tim 4,10-17b; Ps 145,10-13b.17-18; Lk 10,1-9

XXIX. tjedan kroz godinu; utorak, 18. 10. 2022., SV. LUKA EVANĐELIST; blagdan

IMENDANI

Luka, Lukica, Lukša, Amabilis

Prvo čitanje

2Tim 4,10-17b

Luka je jedini sa mnom.

Čitanje Druge poslanice svetoga Pavla apostola Timoteju

Predragi! Dema me, zaljubljen u sadašnji svijet, napustio i otišao u Solun; Krescencije u Galaciju, Tit u Dalmaciju. Luka je jedini sa mnom. Marka uzmi i dovedi sa sobom jer mi je koristan za služenje. Tihika sam poslao u Efez. Kabanicu koju ostavih u Troadi kod Karpa, kada dođeš, donesi. I knjige, osobito pergamene. Aleksandar kovač nanio mi je mnogo zla. Uzvratio mu Gospodin po njegovim djelima! Njega se i ti čuvaj jer se veoma usprotivio našim riječima.

Za prve moje obrane nitko ne bijaše uza me, svi me napustiše. Ne uračunalo im se! Ali Gospodin je stajao uza me, on me krijepio da se po meni potpuno razglasi Poruka te je čuju svi narodi.

Riječ Gospodnja.

Otpjevni psalam

Ps 145, 10-13b.17-18

Pripjev: Prijatelji tvoji, Gospodine, objavljuju slavu kraljevstva tvoga.

Nek te slave, Gospodine, sva djela tvoja
i tvoji sveti nek te blagoslivlju!
Neka kazuju slavu tvoga kraljevstva,
neka o sili tvojoj govore!

Nek objave ljudskoj djeci silu tvoju
i slavu divnoga kraljevstva tvoga.
Kraljevstvo tvoje kraljevstvo je vječno,
tvoja vladavina za sva pokoljenja.

Pravedan si, Gospodine, na svim putovima svojim
i svet u svim svojim djelima.
Blizu je Gospodin svima koji ga prizivlju,
svima koji ga zazivaju iskreno.

Evanđelje

Lk 10, 1-9

Žetva je velika, ali radnikâ malo.

Čitanje svetog Evanđelja po Luki

U ono vrijeme: Odredi Gospodin drugih sedamdesetdvojicu učenika i posla ih po dva pred sobom u svaki grad i u svako mjesto kamo je kanio doći. Govorio im je: »Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju. Idite! Evo, šaljem vas kao janjce među vukove. Ne nosite sa sobom ni kese, ni torbe, ni obuće. I nikoga putem ne pozdravljajte. U koju god kuću uđete, najprije recite: ‘Mir kući ovoj!’ Bude li tko ondje prijatelj mira, počinut će na njemu mir vaš. Ako li ne, vratit će se na vas. U toj kući ostanite, jedite i pijte što se kod njih nađe. Ta vrijedan je radnik plaće svoje. Ne prelazite iz kuće u kuću.«

»Kad u koji grad uđete pa vas prime, jedite što vam se ponudi i liječite bolesnike koji su u njemu. I kazujte im: ‘Približilo vam se kraljevstvo Božje!’«

Riječ Gospodnja.

Komentar

»Žetva je velika, ali radnika malo. Molite dakle gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju.«

Svi smo mi mnogo puta čuli ove Isusove riječi, da je radnika malo i da treba moliti. Ali nekako se čini da ograničeno gledamo na to tko su radnici i tko može biti radnik na njivi Gospodnjoj. Iako su Biblija i nauk Crkve jasni, u praksi ipak, kad molimo, uglavnom molimo za svećenike i redovnike kao one koji su jedini pozvani ili koji jedini mogu biti radnici na njivi Gospodnjoj.
Bog u svakom vremenu otkriva pisma još više nego prethodnim generacijama, tako da je sada jasno da je vrijeme da se počne moliti i za radnike laike, koji u Crkvi mogu vršiti razne službe. Danas, kad je žetva veća nego ikada i kad kronično nedostaje svećenika i redovnika i kad je njihova prosječna dob preko šezdeset godina, teško je ne vidjeti potrebu da se svi udružimo u zajedničkom cilju. Vinograd Gospodnji prima radnike svih kvalifikacija.

Molitva

Hvala ti, Oče, za sve radnike koje si ikada pozvao, hvala ti za njihov trud, napor, muke kroz koje su prolazili, hvala ti i za ove hrabre svjedoke koji se nisu odrekli tebe ni po cijenu vlastite smrti. Molimo te, pošalji nas još više da žetva bude obilna i da što više ljudi prispije u tvoje kraljevstvo. Amen.

Čitanja prenosimo sa stranice Hrvatskog instituta za liturgijski pastoral hilp.hr

Autor komentara i molitve: Nediljko Jelčić; Book.hr

„Život mu nije u onom što posjeduje.” Ova me rečenica pogodila, jer upravo tu najviše tražimo svoj identitet. Ono što posjedujemo često nas definira kao osobe i jamči nam određenu važnost u životu. Sjećam se da sam u osnovnoj školi silno htio imati novi mobitel. Čim bi netko od prijatelja dobio mobitel koji je bolji od moga, osjećao bih se manje vrijednim i čeznuo bih za tim, iako moji roditelji nisu imali novca da bi pratili trendove i moje želje… Nastavak teksta.

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh