Foto: Shutterstock
Pripazimo na ove znakove koji pokazuju da kao roditelji činimo krivo.
- Ako vas dijete namjerno iritira, to je zato što ne pokazujete dovoljno nježnosti. Dijete ima razlog zašto vas gnjavi.
- Ako vaše dijete laže, to znači da ste pretjerano reagirali na neke njegove postupke u prošlosti. To je jedini logičan razlog zašto dijete laže.
- Ako vaše dijete ima nisko samopoštovanje, to je stoga što ga više kritizirate nego potičete. To je slučaj kad se djecu drži u prevelikoj strogosti.
- Ako se vaše dijete ne zauzima za sebe, to je zato što ste ga od malih nogu prekoravali pred drugima. Roditelji to ne bi smjeli činiti ni pred braćom, prijateljima i rođacima.
- Ako stvari koje kupujete svojoj djeci ona ne doživljavaju kao svoje, to je zato što im ne dopuštate da ih sama odaberu. Vaša djeca imaju svoj izbor i svoje želje, ono što im se sviđa i ne sviđa.
- Ako vam je dijete previše plaho, to je zato što mu previše pomažete. Nemojte mu otkloniti svaku prepreku na putu.
- Ako je vaše dijete ljubomorno, to je možda zato što ga stalno uspoređujete s ostalom djecom. Ono je ljubomorno zato jer ste ga naučili da se uspoređuje.
- Ako se vaše dijete brzo naljuti, to može biti zato što ga dovoljno ne hvalite. Zato pozornost može pobuditi samo ako je zločesto.
- Ako vaše dijete ne poštuje tuđe osjećaje, to može biti zato što ste ga naučili da zatomljuje svoje vlastite osjećaje. Ako ne pridajemo važnost djetetovim osjećajima, ono će postupati isto tako i neće poštovati tuđe osjećaje.
- Ako je vaše dijete tajnovito, to je zato što uvijek preuveličavate stvari. Nitko vam ne bi htio otkriti nešto ako zna da ćete pretjerano reagirati.
- Ako se dijete ponaša veoma bezobzirno, to je naučilo od svojih roditelja ili od onih s kojima živi. Da, često ne shvaćamo da većinu stvari djeca uče po modelu, oponašajući nas svjesno ili nesvjesno.
Kada primijetimo da dijete ima izraženi neki od ovih ‘znakova’
Koji roditelj ne bi htio biti što bolji svojoj djeci? Svaki se roditelj trudi koliko može i zna, a svakoga ponekad ponesu okolnosti, poteškoće, ‘naslijeđe’ koje je ponio iz svoga djetinjstva (npr. njemu njegovi roditelji nisu iskazivali dovoljno nježnosti pa ni njemu nije ‘prirodno’ iskazivati ju) – pa na nekome području ‘zakaže’.
Kada primijetimo da dijete ima izraženi neki od ovih ‘znakova’, uvijek možemo odlučiti poraditi na tome području.
Možemo potražiti literaturu o odgoju, potražiti savjet od stručnjak, predati sebe i svoje dijete Bogu u molitvi…
Preporučamo naslov:
Svatko od nas roditelja itekako bi htio da njegova djeca ozbiljno shvate vjeru te izrastu u dobre vjernike i dobre ljude. I svatko od nas zna da bi o vjeri trebalo razgovarati unutar obitelji. No kako to učiniti? Ova knjiga donosi dugogodišnje iskustvo jedne prezbiterijanske obitelji, u kojoj je otac, na nagovor majke, odlučio stvar uzeti u svoje ruke. Njihovo iskustvo slijede stotine tisuća obitelji, svih kršćanskih denominacija, širom svijeta.