Brak i odnosi

PROBLEMI U BRAKU

Govorite o svom supružniku kao o ‘križu’? Evo zašto to ne valja Bol ponekad proizlazi iz naših rana, potreba i nezrelosti…

Zašto je, i usred teškoća, pogrešno supružnika nazivati 'križem'

Foto: Voodziavka. Shutterstock

 

Kad netko govori o svom supružniku kao o „križu“ kojeg treba nositi, pokušavam prepoznati vapaj srca: bol. To je način na koji netko govori: „Ovaj mi odnos uzrokuje veliku bol.“, ili „To što ova osoba čini uzrokuje mi bol i to mi je teško.“. Ipak, mislim da poistovjećivanje druge osobe s križem ne koristi ni odnosu, a ni osobi koja trpi.

Nazivanje supružnika „križem“ ima dugoročne posljedice. Ako poistovjetimo supružnika i problem koji se je pojavio, to je kao da kažemo: „Ti si problem.“ Tako prestajemo supružnika doživljavati kao osobu i stavljamo ga/ju u lošu poziciju – tako dovodimo u upit činjenicu da je dobar. Također, pripisujemo dobrotu samo jednoj strani, što nije uvijek istina.

Bol ponekad proizlazi iz naših rana, potreba i nezrelosti…

Jasno je da se ta riječ koristi kada se želi opisati situacija prepuna bespomoćnosti i nemoći, kada netko prihvaća situaciju iz koje misli da ne može (ili ne treba) pobjeći. Ti su osjećaji razumljivi i postoji mnoštvo razloga za njih; ipak, ne mislim da bi itko trebao svojeg supružnika nazivati „križem“ – ne zašto što u braku nema boli, vać zato što trebamo prepoznati njezin izvor i pokušati pronaći rješenje.

U prvom slučaju, bol ponekad proizlazi iz naših rana, potreba i nezrelosti. Ponekad naše potrebe, iako su nam važne, supružnik ne može ispuniti. To se može dogoditi kada od supružnika očekujemo ljubav i brigu koju nismo dobili od roditelja, ili kada očekujemo da nam čita misli i zaključi što nam je potrebno; ili pak kada i najmanju kritiku osjećamo kao ranjavanje. Je li to njegova ili njezina krivnja? Nije.

Promijeniti uvjerenje o braku

Možda je naša predodžba o slobodi prejednostavna i djetinjasta, što je nemoguće postići s obavezama obiteljskog života. Možda smo povrijeđeni jer druga osoba nije onakva kakvom smo ju zamišljali. Ako se pojave ovakve poteškoće, moramo promijeniti svoja uvjerenja o braku.

Može biti oslobađajuće iskustvo vratiti slobodu drugoj osobi, upoznati ju kakva stvarno jest i učiti se bezuvjetno ju prihvaćati. „Dobro je što postojiš.“, „Sviđaš mi se takav kakav jesi.“ i „Ne moraš se promijeniti, ali ako želiš, bit ću ti podrška.“. Da bismo imali unutarnja nadahnuća za takve stavove, moramo prvo naučiti osjećati se voljeno i cijenjeno.

Bog želi i da se osoba koja je nanijela drugome bol promijeni uz njegovu pomoć. Napokon, oprašta i poziva i nas da činimo isto

Postoje postupci koji mogu uništiti brak, uključujući ovisnosti, nasilje i nevjernost. Te stvari donose neizmjernu patnju i osjećaj bespomoćnosti. Ipak, nazvati drugu osobu „križem“ pojačava osjećaje bespomoćnosti i dovodi do toga da lakše odustanemo onda kada je potrebno uložiti trud. Ako je problem ozbiljan, trebalo bi zatražiti stručnu pomoć. Ako shvatimo da smo mi (ili naša djeca) u opasnosti, trebamo postaviti granice da zaštitimo svoju obitelj. Ponekad moramo otići u krajnost u borbi protiv neprihvatljivog ponašanja: „Tjednima nisi trijezan, moraš se iseliti.“, ili „Bit ćemo razdvojeni sve dok ne počneš odlaziti na terapije kako bi suzbio bijes i fizičku agresiju.“ Granice nisu čin osvete; one su tu da spase odnos i daju mu šansu za opstanak u novim uvjetima.

Bog želi da živimo ispunjenim životom i da rastemo kao osobe. On pati zajedno sa ženom zanemarenom zbog muževljeve ovisnosti, ili s mužem kojeg je prevarila njegova supruga. Suosjeća s onima koji pate u braku, kako bi se obnovilo ono što je uništeno – samopouzdanje, nada i mogućnost za zajedničku budućnost.

Ključna stvar

Bog želi i da se osoba koja je nanijela drugome bol promijeni uz njegovu pomoć. Napokon, oprašta i poziva i nas da činimo isto. Oprost ne znači prihvaćanje zala, nego prepoznavanje naših nesavršenosti i potrebe za razvojem. Opraštanje otvara vrata napretku i iscjeljenju odnosa.

Ključno je prepoznati situaciju ili ponašanje kao problem, a ne osobu.

Kratka dnevna molitva i poticaj

Na Facebooku i Instagramu (stranica „Ljubav i poštovanje“) svaki dan možete pronaći kratku molitvu i poticaj koji vam može poslužiti kao izvrsno „oružje“ za obranu vaše obitelji i za vaše osobno posvećenje. Ovdje se možete prijaviti ako želite svakodnevnu molitvu i poticaj primati na e-mail adresu.

Uz svakodnevno usmjerenje, kratku molitvu i poticaje, saznat ćete o braku i svome supružniku, ali i sebi puno toga što će Vam koristiti da obnovite ili čak spasite brak. Za sve to treba vam svega pet minuta. Potičemo vas, naravno, da odvojite i koju minutu više za sebe i svoju obitelj.

Također, preporučujemo knjigu „5 minuta za brak, vezu i obitelj” koju možete nabaviti putem webshopa naše Biblioteke Figulus ovdje.

Prođite i „15-dnevni plan za brak“. Više o njemu možete saznati ovdje.

Donosimo vam i „Molitvu za obnovu i iscjeljenje braka i obitelji” po kojoj možete, povremeno ili često, donositi pred Gospodina sebe, svoj brak, svoju djecu i moliti za obnovu i iscjeljenje. Molitvu pisanu u ženskom rodu možete pročitati ili preuzeti ovdje, a u muškom rodu ovdje.

Sami odlučujemo hoćemo li živjeti u razočaranju, optuživanju, nezadovoljstvu – ili ćemo se aktivirati i početi moliti za svoj brak i obitelj. Odlučimo se i krenimo zajedno.

Izvor: Aleteia

Za Book.hr prevela AML, odabrala A. P.

Ako se želite osjećati kao dio obitelji Kristofora (onih koji donose Krista), možete skenirati kod za mjesečnu ili za godišnju uplatu ‘timarine‘.

Unaprijed zahvaljujemo i želimo iskrenu dobrodošlicu svim novim članovima obitelji (tima) Kristofori.

 

 Želim donirati mjesečnu ‘timarinu’:

Želim donirati godišnju ‘timarinu’

Podržite naš rad

 

Ako Vam se svidio ovaj članak, podržite nas donacijom! Jednostavno je – samo skenirate kod.

 

Želim donirati 1 EURO:

 

Želim donirati 5 EURA:

 

Želim donirati 10 EURA :

 

 

Na taj način omogućujete nam da nastavimo s radom.

 

Hvala!

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Portal Book.hr osim tekstova iz tiskanoga izdanja časopisa Book, nudi dodatne zanimljive i važne teme. Naša je želja doprijeti do ljudi, posebno mladih, koji su iz bilo kojeg razloga privremeno ili trajno odustali od Boga i/ili Crkve; želimo im ponuditi Božju riječ na način na koji će je moći shvatiti i prihvatiti. Jednako tako želimo onima koji su u vjeri pomoći da ustraju i da napreduju u svojem odnosu prema Bogu i prema Crkvi.

Naši partneri

Osječko Zaklada Rhema

Pratite nas

Pratite nas na Facebooku Pratite nas na Instagramu Pratite nas na Twitteru Pratite nas na Youtubeu

Kontakt

PORTAL I ČASOPIS BOOK
Ivana Generalića 3
48 000 Koprivnica, Hrvatska
Telefon: +385 (0)95 3886 131
E-mail: [email protected]
Na vrh