Foto: Unsplash, Josh Applegate
Gdje na svijetu katolici najčešće pohađaju Svetu Misu? Nova studija Centra za primijenjena istraživanja apostolata (CARA) sa sjedištem u Sveučilištu Georgetown, kaže da je to u Nigeriji.
Zanimljivo je da upravo u toj zemlji vladaju ekstremni progoni katolika.
>>>MUČENIK Ovo je bio posljednji čin svećenika prije nego je živ spaljen u župnoj kući
Na pitanje: „Koliko često idete na Misu (ako ne računate vjenčanja, sprovode i krštenja)?“ 94 % ispitanih nigerijskih stanovnika koji se izjašnjavaju kao katolici, rekli su da idu jednom tjedno, ili češće kroz tjedan.
Anketu je proveo World Values Survey, koji je podatke počeo pratiti 1980-ih i ima statistiku za 36 zemalja s većinskom katoličkom populacijom. CARA, koja je prikupila rezultate, rekla je da se „ipak ne zna točno u kojoj se zemlji Sveta Misa najviše pohađa, jer istraživanja nisu provedena na tu temu u svakoj zemlji svijeta“.
Ali među onima koje je WVS ispitao, Misu se, tjedno ili češće, osim u Nigeriji najviše pohađa u Keniji (73 %) i Libanonu (69 %).
Latinska Amerika, i Europa
„Pola ili više katolika dolazi na Svetu Misu svaki tjedan u ovim zemljama: Filipini (56 %), Kolumbija (54 %), Poljska (52 %) i Ekvador (50 %).”
Prema analizi prikupljenih podataka, iz CARA-e također kažu: „Trećina ili više stanovnika pohađa Misu svaki tjedan u ovim zemljama: Bosni i Hercegovini (48 %), Meksiku (47 %), Nikaragvi (45 %), Boliviji (42 %), Slovačkoj (40 %), Italiji (34 %) ), i Peruu (33 %).”
Dodaje se da između trećine i četvrtine katolika ide na Misu svaki tjedan u: Venezueli (30 %), Albaniji (29 %), Španjolskoj (27 %), Hrvatskoj (27 %), Novom Zelandu (25 %) i u Velikoj Britaniji (25 %).
Prije i poslije pandemije
Sljedeći su katolici u Sjedinjenim Državama, kojih 24 % posjećuje Misu svaki tjedan ili češće – podatak je to prije pandemije.
„U našoj posljednjoj anketi krajem ljeta 2022., 17 % odraslih katolika izjavilo je da Misu posjećuju tako često, a 5 % njih gleda Misu online ili na televiziji od kuće”, kažu iz CARA-e.
Ostale zemlje sa sličnim postotcima kao i Sjedinjene Države su: Mađarska (24 %), Slovenija (24 %), Urugvaj (23 %), Australija (21 %), Argentina (21 %), Portugal (20 %), Češka Republika (20 posto) i Austrija (17 posto), navodi centar.
Najniže razine tjedne posjećenosti zabilježene su u Litvi (16 %), Njemačkoj (14 %), Kanadi (14 %), Latviji (11 %), Švicarskoj (11 %), Brazilu (8 %), Francuskoj (8 %), i Nizozemskoj (7 %).
Ne nužno „religiozno”
Iznenađujuće je, kažu iz CARA-e, da se pokazalo kako „nije nužno slučaj da katolici koji se smatraju religioznijima češće posjećuju Misu”.
Libanon, primjerice, ima visoku posjećenost Svete Mise, ali je udio tamošnjih katolika koji sebe smatraju religioznima znatno manji u usporedbi s drugim zemljama. Nadalje, u Urugvaju 97 % katolika sebe smatra religioznim osobama — ali samo 23 % njih posjećuje Misu jednom tjedno ili češće.
Osim Urugvaja, zemlje u kojima se katolici najčešće smatraju religioznima su: Nigerija (95 %), Albanija (94 %), Slovačka (93 %), Češka (92 %), Italija (92 %), Litva (92 %), Kenija (92 %), Kolumbija (92 %), Bolivija (91 %) i Poljska (90 %).
Korelacija s bogatstvom
CARA je također primijetila neku korelaciju između ekonomskih čimbenika i pohađanja Mise i zaključila da je katoličanstvo najsnažnije u „zemljama u razvoju”, gdje je BDP po glavi stanovnika niži.
„Čini se da se pohađanje Mise smanjuje u bogatijim ‘razvijenim’ zemljama”, kažu u Centru.
>>>Sljedeće nedjelje organiziramo pohod Svetoj misi za koji neće biti isprika