Foto: Shutterstock
Biti veseo najbolji je lijek za svaku osjetljivost. Kada nam se dijete obrati tražeći utjehu za nešto što ga čini nesretnim, a tiče se nečega što smatra svojim tjelesnim nedostatkom, najviše ćemo mu pomoći vlastitom vedrinom.
„Šašavi moj dječače, ti bi htio izgledati kao netko drugi, a Bog se silno potrudio učiniti te potrebnim ovakvim kakav jesi. Htio je da imaš baš ovakav nos i ovakve oči. Htio je tvoje slatke pjegice (naravno da im On zna točan broj), i ta tvoja crvena kosa uopće nije boje mrkve, nego boje zlata. Jesi li zaboravio tko si? Ti si ti! Dragocjen si u Božjim očima, vrijedan si mu i Bog te ljubi ovakvoga. Sve dok tvoja duša ovako sjaji radošću, ti si predivan.”
Sjetimo se svetaca
Naravno, možemo itekako pomoći, primjerice djetetu koje je sklono prejedanju tako da mu pomognemo razviti bolje prehrambene navike pazeći da mu hrana ne služi jedino za utjehu i da se u njemu ne razvije proždrljivost. Ako dijete sebe smatra nelijepim (iako teško za bilo koje dijete možemo reći da nije lijepo), pomozite mu razviti druge darove. Dječaku koji je nezadovoljan i srami se svoga piskutavog glasa, recite da je i Isus prolazio tu promjenu prema razvijanju dubljega glasa.
Oni su se znali i našaliti na svoj račun, čak su se znali poslužiti nekim svojim tjelesnim nedostatkom na veću slavu Božju.
Od velike će im pomoći biti poznavanje života svetaca, koji su se također veoma razlikovali izgledom; među njima je bilo i visokih i niskih, i bucmastih i mršavih. Oni su se znali i našaliti na svoj račun, čak su se znali poslužiti nekim svojim tjelesnim nedostatkom na veću slavu Božju. Učeći ljubiti sebe, učimo i ljubiti druge i opraštati im.
Iz knjige „Kako odgajati dobru katoličku djeccu“ autoice Mary Reed Newland. Dopuštenje izdavača za prenošenje ulomka vrijedi isključivo za portal Book.hr.
Knjigu možete nabaviti ovdje.
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.