Svetac dana

21. LISTOPADA

Utemeljitelj palestinskog monaštva – Sveti Hilarion Hilarion se rodio u Thabati kod Gaze, oko 290. godine, od poganskih roditelja koji su ga poslali na školovanje u Aleksandriju. Ondje se obratio na kršćanstvo i zainteresirao za monaški život...

Sveti Hilarion

Uključite se u našu Viber zajednicu.

 

Velika popularnost sv. Hilariona u duhovnoj literaturi dugujemo njegovu životopisu koji je napisao sv. Jeronim, naš zemljak, naučitelj Crkve. Sveti je Jeronim svečev životopis napisao dvadesetak godina nakon njegove smrti, a na Istoku je doživio mnoge prijevode i prijepise. Iz toga životopisa znamo najviše o Hilarionu, utemeljitelju palestinskog monaštva u IV. stoljeću.

Hilarion se rodio u Thabati kod Gaze, oko 290. godine, od poganskih roditelja koji su ga poslali na školovanje u Aleksandriju. Ondje se obratio na kršćanstvo i zainteresirao za monaški život. Sam je želio obići skupine pustinjaka. Nekoliko je godina bio učenik sv. Antuna Pustinjaka, slavnog oca kršćanskog monaštva. Oko 307. godine proživio je više od dva mjeseca s njime u egipatskoj pustinji. Kada se je vratio kući, njegovi su roditelji već bili preminuli. Poput svog učitelja i on je stečena dobra podijelio siromasima.

Čudesna ozdravljenja bolesnika i oslobađanje opsjednutih od demona

Hilarion je počeo oko sebe okupljati učenike pa su tako osnovali prvi samostan u Palestini. Glas se o Hilarionovoj svetosti proširio na sve strane, čemu su pridonijela čudesna djela: ozdravljenje bolesnika i oslobađanje opsjednutih od demona. Kako su ga ljudi salijetali sa svih strana, više nije imao mira ni samoće. Zbog mnoštva njegovih čudesa mnogi su dolazili k njemu tražeći duhovnu pomoć.

Svetac i Hrvatska

U želji za samoćom otišao je najprije u Egipat, zatim u Bruchio kod Aleksandrije, pa onda u jednu oazu u Libiji. Tamo je provodio pokornički život u stalnoj molitvi, a bio je često podvrgnut teškim napastima. Napokon se morem prevezao na Siciliju, gdje je živio kod Pachina na rtu Capo Passero. Sa Sicilije je došao, kako čitamo u njegovu životopisu, »u Dalmaciju«, i to u blizinu starog Epidaura, u današnjoj Župi Dubrovačkoj kod Cavtata. Ondje se Svetac štuje i danas. Narod ga zove sveti Ilar. Sveti Ilar je zaštitnik župe Mlini.

Strah od Božjeg Suda

Kada je u 83. godini života bio na samrti, uhvatio ga je strah pred Božjim sudom tako da se sav tresao. Bila je to napast koju inače vrlo rijetko doživljavaju bogobojazne osobe koje su sveto živjele. Da svlada tu napast, Hilarion je sam sebi govorio: »Sedamdeset sam godina Bogu služio svim srcem – kako smijem sada strepiti pred Božjim sudom?« Na taj način svladao je napast te je spokojno Bogu predao dušu. Svetac je bio u pravu jer se zbog tolikih svojih dobrih djela mogao oslanjati na Božju milost i u nju se pouzdati. Imao je pravo jer sveti Petar piše da »Gospodin može izbaviti prave štovatelje iz kušnje…« (2 Pt 1,9).

Priredio Danijel Katanović; Book.hr

Ako Vam se svidio ovaj članak, podržite nas donacijom! Jednostavno je – samo skenirate kod.

 

Želim donirati 1 EURO:

 

Želim donirati 5 EURA:

 

Želim donirati 10 EURA :

 

 

Na taj način omogućujete nam da nastavimo s radom.

 

Hvala!

 

❤️

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Portal Book.hr osim tekstova iz tiskanoga izdanja časopisa Book, nudi dodatne zanimljive i važne teme. Naša je želja doprijeti do ljudi, posebno mladih, koji su iz bilo kojeg razloga privremeno ili trajno odustali od Boga i/ili Crkve; želimo im ponuditi Božju riječ na način na koji će je moći shvatiti i prihvatiti. Jednako tako želimo onima koji su u vjeri pomoći da ustraju i da napreduju u svojem odnosu prema Bogu i prema Crkvi.

Naši partneri

Osječko Zaklada Rhema

Pratite nas

Pratite nas na Facebooku Pratite nas na Instagramu Pratite nas na Twitteru Pratite nas na Youtubeu

Kontakt

PORTAL I ČASOPIS BOOK
Ivana Generalića 3
48 000 Koprivnica, Hrvatska
Telefon: +385 (0)95 3886 131
E-mail: [email protected]
Na vrh