Foto: Shutterstock
Važno je napomenuti da je teško imati autentično prijateljstvo s nekim tko vas mora imati kao dio svoga života na način koji je uglavnom savjetodavan.
Jedna od osobina velikog prijateljstva je iskrenost. Kad je odnos dulje vrijeme u fazi štićenik/savjetnik i postoji potreba za nečijom pomoći u životu, to može utjecati na sposobnost ili spremnost obje strane da govore istinu u ljubavi kad postoji pokušaj prijelaza na prijateljstvo.
Karakter za prijelaz u prijateljstvo
Zbog toga je ključno doći do točke u odnosu kad osjećamo da osoba ima karakter da izdrži prijelaz u prijateljstvo i da imamo dokaze o povezanosti do te mjere da se osjećamo ugodno u ophođenju s njome kao s prijateljem. Ako ste dali neku vrstu doprinosa životu štićenika tako što ste ga učinili bogatim tamo gdje je bio siromašan i dodali mu vrijednost tamo gdje je bilo deficita – a on više ne treba te stvari od vas – tad bi se mogao razmotriti prijelaz.
Jedna od osobina velikog prijateljstva je iskrenost.
Naravno, nije da on više nikad neće trebati vaš savjet, no to znači da je odrastao i napredovao do faze gdje te potrebe više ne čine temelj čitava vašeg odnosa. Isto tako, ako je vaš štićenik sazrio i napredovao do one točke gdje te potrebe više nisu osnova odnosa, ali nema povezanosti ili ugodnosti, sasvim je moguće da će osoba prijeći sa štićenika na suradnika, a ne na prijatelja.
Iz knjige „Interpersonalna inteligencija“ autorâ dr. Dhariusa Danielsa. Dopuštenje izdavača za prenošenje ulomka vrijedi isključivo za portal Book.hr.
Knjigu možete nabaviti ovdje.
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.