Foto: Shutterstock
Nekada su bračni parovi htjeli zarađivati, dok se danas žele zajedno obogatiti.
Nažalost, kao što svi znamo, želja za novcem i za „blagostanjem“ koje on može donijeti mnoge bračne parove stavlja pod golem pritisak. Primjerice, kupovanje na kredit jedna je od najprihvaćenijih načina na koji možemo najlakše steći „sve što nam je potrebno“ a što nam navodno može poboljšati živote i učiniti da izgledamo uspješnije. Međutim, kreditni novac ima veoma lošu osobinu. Sljedeće izjave pokazuju koliko nas on može skupo stajati. Supružnike smo pitali: „Što vas najviše brine kad su u pitanju financije vaše obitelji?”
„Što vas najviše brine kad su u pitanju financije vaše obitelji?”
Žene
- Osjećam se paralizirano i bespomoćno jer ne vidim izlaz iz dugova.
- Moj suprug voli kupovati automobile i opremu na kredit, a ne možemo si priuštiti ni jedno ni drugo.
- Bojim se da će nas Bog kazniti jer zbilja loše raspolažemo novcem.
- Kreditnim karticama kupujem nepotrebne stvari; tako pokušavam ispuniti prazninu koju osjećam zbog stalnog izbivanja svog supruga.
- Ne možemo si priuštiti umirovljenje jer zbog kreditnih karticâ imamo prevelike dugove.
- Bojim se da bismo zbog dugova mogli izgubiti kuću.
- Kada smo bili mladi (prije nego smo dobili djecu), puno smo trošili. Sada otplaćujemo dugove pa nam je trenutno financijsko stanje nestabilno.
Muževi
- Sav naš dohodak potrošimo na otplaćivanje duga na kreditnim karticama.
- Moramo pet godina otplaćivati kredit na automobil koji si ne možemo priuštiti; uopće ne znamo kako da otplatimo taj dug. Zbog tog kredita smo pod stresom a to šteti našem braku.
- Precijenili smo svoje mogućnosti kad smo kupovali kuću. Hipoteka će nas uništiti.
- Učinili smo veliku pogrešku plativši naš desetodnevni odmor kreditnim karticama. Tijekom odmora smo se cijelo vrijeme svađali koliko smijemo potrošiti.
- Iako trebam ići na operaciju, odlučili smo otići na godišnji odmor. Sada shvaćamo da je to samo dodatno opteretilo naš budžet. Zbog toga se puno svađamo.
Iz odgovorâ ovih muževa i ženâ u problemima, jasno se može vidjeti da svaka uporaba i zlouporaba novca utječe na bračnu vezu. Ugledni financijski savjetnik je rekao da preko 56 posto bračnih parova u određenom trenutku veze smatra novčana pitanja važnijima od seksa. Taj podatak potkrjepljuju komentari muževa i ženâ koji su s nama podijelili svoju zabrinutost zbog utjecaja koji njihova financijska situacija ima na njihov odnos.
Kao što ćete vidjeti, neka od ovih zapažanja vezanih uz financijsku ravnotežu domaćinstva su prilično pozitivna, no, nažalost većina je njih uplašena i obeshrabrena zbog svoje situacije.
„Svađamo se tko više troši”
Žene
- Naše financijsko stanje je poput mračnog oblaka iznad moje glave.
- Kod kuće sam s djecom pa imam osjećaj da uopće ne pomažem našem financijskom stanju.
- Svađamo se tko više troši.
- Zbilja bismo trebali trošiti unutar svojih mogućnosti.
- Moj suprug veoma lako troši i to me brine.
- Moj je suprug nezaposlen pa nam se životna ušteđevina topi.
- Suprugu i meni je desetina za Boga uvijek bila prioritet. On nas je zbog toga blagoslovio.
- Ponekad lažem koliko sam novca potrošila.
- Posvađamo se ako potrošim previše novca na unučad.
Muževi
- Moja žena želi znati zašto toliko radim a to je zato što ona provodi vrijeme trošeći novac koji zaradim.
- Moja žena ne želi trošiti u okviru naših mogućnosti.
- Zabrinut sam zbog mirovine.
- Ne štedimo dovoljno.
- Moja žena skriva račune od mene jer previše troši.
- Htio bih da moja žena nauči više o raspolaganju novcem. Zabrinut sam jer ne znam kako bi se snašla kada bih umro.
- Moja žena i ja ne razgovaramo puno o novcu.
- Moja žena radi, a ja sam trenutno nezaposlen. Osjećam se veoma beskorisno.
Što muževi i žene ne govore jedno drugome o novcu?
„Moramo promijeniti odnos prema zajedničkim financijama. Pritisak pod kojim se nalazimo nastojeći uspješno voditi financije i osigurati novac potreban za sva davanja šteti našem braku. Ne želim se više svađati oko novca. Želim da kao par nastojimo zajedno zarađivati za život, a ne pokušavati se obogatiti.“
Kako se par može „vratiti u normalu“ ako su mu materijalna dobra i prestiž postali najvažniji? Je li loše zarađivati premalo? Jesu li brojke problem ili je možda problem u tome što se parovi nisu dogovorili oko budžeta koji bi za oboje bio prihvatljiv te ga se pridržavali?
Kako se par može „vratiti u normalu“ ako su mu materijalna dobra i prestiž postali najvažniji? Je li loše, kao što su neki muževi i žene naveli u svojim odgovorima, premalo zarađivati? Jesu li brojke problem ili je možda problem u tome što se parovi nisu dogovorili oko budžeta koji bi za oboje bio prihvatljiv te ga se pridržavali?
Odgovor na ova pitanja iziskuje znanje financijskih stručnjakâ. Postoje mnoge organizacije i osposobljeni pojedinci koji parovima pomažu upravljati novčanim sredstvima. Neki čak nude pomoć u pronalaženju boljeg radnog mjesta što može popraviti financijsko stanje parova. Zato ćemo stručno savjetovanje prepustiti profesionalnim financijskim savjetnicima. Ovdje je važnije razumjeti zašto je novac vrlo često nalik maloj lisici koja nanosi štetu vinogradima (v. Pj 2,15) nego pronaći način „kako“ raspolagati novcem unutar braka. (…)
Nastavak teksta, te više o tome kako financije utječu na brak, možete pročitati u knjizi Stevea i Annie Chapman „Vruće teme – što supružnici ne govore jedno drugome”. Dopuštenje izdavača za prenošenje ulomka vrijedi isključivo za portal Book.hr.
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.