Osobni razvoj

NAUČITI VOLJETI

Ovaj koncept ljubavi veoma je stran našoj kulturi, a Crkvi iznimno potreban „Agape“ uključuje davanje koje se ničime ne može zamijeniti. Takav koncept ljubavi veoma je stran našoj kulturi. Mentalitet ovoga svijeta upućuje nas da volimo i dajemo samo kada pretpostavljamo da će nam naša ljubav biti uzvraćena

Foto: Shutterstock

 

(…) Mi koji smo dio Crkve Isusa Krista moramo se danas smjelo obvezati da ćemo voljeti ljude i tada se posvetiti ispunjavanju te obveze. Sav naš život trebao bi govoriti ljudima: „Ako dođeš, mi ćemo te voljeti. Bez obzira na to tko si, što si učinio ili kako izgledaš, mirišeš ili se ponašaš, mi ćemo te voljeti.“

Agape“ je voljna posvećenost drugomu koja nas motivira na djelovanje. Djelovanje koje odgovara konceptu „agape“ uvijek je davanje

Moramo znati da je riječ za ljubav ovdje „agape“. „Agape“ ljubav najprije postoji, a tada utječe na osjećaje. „Jer Bog je tako ljubio svijet da je sjedio u nebu i gajio nježne osjećaje“? Ne, to je besmislica. „Jer Bog je tako ljubio svijet da je dao.“ (Iv 3,16) To je to! „Agape“ je voljna posvećenost drugomu koja nas motivira na djelovanje. Djelovanje koje odgovara konceptu „agape“ uvijek je davanje.

Nema sumnje da snažni i primjereni osjećaji često iniciraju ponašanje ispunjeno ljubavlju. U Pismu čitamo da se Isus sažalio (Mt 9,36; 14,14; 20,34). No, ne smijemo ljubav pobrkati s plitkim osjećajem koji nas potiče na impulzivno djelovanje. Suosjećanje, razumijevanje, poistovjećivanje, zahvalnost, empatija, nježnost i uvažavanje iskreni su osjećaji koji mogu pratiti naše ljubazno ponašanje.

Kada se na ovaj način budemo mogli posvetiti svakome, naša će Crkva naučiti kako se voli i postat će Božja sila

„Agape“ uključuje davanje koje se ničime ne može zamijeniti. Takav koncept ljubavi veoma je stran našoj kulturi. Mentalitet ovoga svijeta upućuje nas da volimo i dajemo samo kada pretpostavljamo da će nam naša ljubav biti uzvraćena. Ovo se uzvraćanje pažljivo procjenjuje tijekom vremena upoznavanja. Ako izgleda obećavajuće i naše je približavanje prihvaćeno i uzvraćeno, tada riskiramo i uspostavljamo prijateljstvo. Najprije se upoznajemo i potom prelazimo u ljubav… katkad. Zato većina ljudi ima mnogo poznanika i nekoliko prijatelja, ali umiru zbog nedostatka ljubavi.

U Božjem kraljevstvu najprije volimo, a potom se upoznajemo

U Božjem kraljevstvu najprije volimo, a potom se upoznajemo. Ljubav je obveza i djeluje neovisno o tome kako se osjećamo ili ne osjećamo. Tu ljubav trebamo dati svima: „Znaj da sam ti se obvezao. Nikada ti neću namjerno prouzročiti patnju. Nikada neću namjerno reći ili učiniti nešto što će te povrijediti. Uvijek i u svim okolnostima pokušat ću ti pomoći i podržati te. Ako si pao i mogu te podići, učinit ću to. Sve što imam i što ti zatreba, podijelit ću s tobom; bude li potrebno, poklonit ću ti to. Što god saznam o tebi i što god se u budućnosti dogodi, dobro ili loše, moja se predanost neće promijeniti. I ti po tom pitanju ništa ne možeš učiniti. Ne moraš odgovoriti. Volim te, i to je sve.“

Kada se na ovaj način budemo mogli posvetiti svakome, naša će Crkva naučiti kako se voli i postat će Božja sila.

Iz knjige „Ljubav, prihvaćanje i opraštanje“ autora Jerryja Cooka i Stanleyja C. Baldwina. Dopuštenje izdavača za prenošenje ulomka vrijedi isključivo za portal Book.hr.

Knjigu možete nabaviti po sniženoj cijeni za 8.50 (64.00 kn) umjesto 10.62 (80.00 kn)  ovdje.

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh