Foto: SKAC
U župnoj crkvi Bezgrešnog Srca Marijina (Jordanovac 110), 21. ožujka ove godine održat će se orguljaški koncert s početkom u 19:30, poslije večernje Mise. Nastupaju 4 orguljaša s Muzičke akademije u Zagrebu i Umjetničke akademije u Osijeku. Ulaz je slobodan, a prikupljat će se donacije za Zakladu „Anamarija Carević”.
Ako se i dalje dvoumiš trebaš li doći, pročitaj u nastavku što SKAC-ovci pišu zašto su orgulje Božje čudo i vidimo se na koncertu!
Za njih se često govori da je kraljica instrumenata. Pokrivaju svirački opseg svih drugih instrumenata, po potrebi mogu mijenjati boju tona na najrazličitije načine, mogu svirati da ih se jedva čuje, a u isto vrijeme svojom jačinom mogu zatresti tlo. Najveći od svih instrumenata! No to sve nije razlog što su upravo orgulje Božje čudo.
Kada su nastale orgulje?
Malo ljudi to zna. Većina bi vjerojatno laički naivno rekla: “Pa izmislili su ih u crkvi za potrebe Crkve.” No njihova povijest seže malo dalje. Prvi spomen orgulja javlja se u starom Rimu i to ni manje ni više nego prilikom egzekucija prvih kršćana u Koloseumu. Dok bi se mučenička krv prolijevala po pijesku arene orgulje i još neka glazbala bi svirali da zabave publiku. I zato su orgulje Božje čudo.
Ono što se nekad koristilo prigodom zatiranja Kristove Crkve, sada služi kao sredstvo neizmjernog slavljenja Boga po našim crkvama i katedralama
Jednako kako je mučenička krv posvetila grad Rim koji je bio skoro pa najveće stratište prvih kršćana, a danas je prijestolnica Crkve, tako je na isti način Bog iskoristio i orgulje. Ono što se nekad koristilo prigodom zatiranja Kristove Crkve, sada služi kao sredstvo neizmjernog slavljenja Boga po našim crkvama i katedralama.
Na orguljama su skladani i izvedeni koliki već taktovi koji na predivan i uzvišen način slave Boga zbog svih čudesa Njegovih. Od Bacha koji je na njima skladao svoje predivne preludije i fuge, koji je toliko volio orgulje da je jedne imao i u vlastitoj kući, pa do Carlotte Ferrari koja je napisala razne meditacije na poznate korale povijest je začinjena orguljašima i skladateljima koji su, neki i ne znajući, srce poklonili Bogu kroz nadahnutu glazbu koju su stvarali na kraljici instrumenata. I običan puk znade prepoznati tu veličinu kada se za blagdana zaore s kora orgulje prigodom neke ulazne pjesme. Koliko smo puta i sami čuli ‘Svi kliknimo Kristu’ ili ‘Do nebesa nek se ori’ s dugačkim orguljskim uvodom dok svećenik ulazi u procesiji s ministrantima da sa vjernim narodom slavi Misu, susret sa živim Kristom! P
a dok i pišem ovo idu mi suze na oči koliko me samo u sjećanju ganuo taj prizor. Ta ljepota, ta dostojanstvenost, ta veličina Božje ljubavi da nam se udostojao dati takvu umjetničku ljepotu da Ga njome slavimo! Zahvalimo Mu! A tko se osjeća pozvanim, neka dođe na koncert! Bit će mu to na mnogostruku korist duha.
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.