Foto: Shutterstock
Relikvije povezane s Kristom, već stoljećima fasciniraju čovječanstvo; od najintrigantnijih do manje poznatih. Sve predstavljaju istinska svjedočanstva vjere i kršćanskog zanosa:
- Trnova kruna
Od 1806. godine ova je relikvija dio blaga katedrale Notre Dame u Parizu. U 13. ju je stoljeću u Francusku donio sv. Luj, koji je posebno uredio mjesto za relikvije: gotičku kapelu Sainte Chapelle. Vjernici ju mogu razgledati svakog prvog petka u mjesecu i svakoga petka tijekom korizme.
- Torinsko platno
Sve od 1898. godine, kada je Secondo Pia javno izložio fotografiju na kojoj je Kristov portret čudesno precizno prikazan, ovo platno dugo četiri metra, tema je znanstvenih rasprava i s dubokim poštovanjem nadahnjuje vjernike širom svijeta.
- Sveta tunika
Javnosti se prikazuje svakih 50 godina, a čuva se u bazilici Saint Denis of Argenteuil, u Francuskoj. Smatra se da ju je Isus nosio na putu do Kalvarije.
- Kapa iz Cahorsa
U Kristovo vrijeme, glave pokojnika bile su prekrivene kapom. Preuzeta od apostola nakon Isusovog uskrsnuća, ova relikvija bila je u Jeruzalemu 800 godina prije nego je dana Karlu Velikom, koji ju je poklonio biskupu francuskog grada Cahors. Danas se čuva u kapeli Saint Gausbert u Cahorsu.
- Željezna kruna Lombardije
Dragocjeni simbol talijanskog plemstva, željezna kruna, izrađena je 591. godine. Unutarnji je prsten navodno iskovan iz metala jednog od čavala s Kristova križa, kojeg je otkrila sv. Helena. Krunu su nosili brojni velikani – od Karla Velikog do Ferdinanda I., uključujući i Karla V. i Napoleona.
- Sveto koplje
Za sveto koplje, koje je probilo Kristovo tijelo dok je bio na križu, tvrdilo se da se nalazi svugdje u Europi – od Antiohije do Rima; od Armenije do Svetog Rimskog Carstva. U 13. stoljeću, Louis IX. Kupio je i odnio dio fragmenta u kapelu Saint Chappelle u Parizu, gdje je nestala tijekom revolucije. Od 1492. godine, drugi dio fragmenta nalazi se u Rimu.
- Zlatni kalež Valencije
Kalež koji je Krist koristio tijekom Posljednje večere, mogao bi biti u španjolskoj Valenciji. Tijekom španjolskog građanskog rata sačuvali su ga vjernici. 1982. godine za vrijeme posjeta Španjolskoj, Ivan Pavao II. koristio ga je na služenju svete mise.
- Stup bičevanja
Smatra se stupom za koji je Isus bio vezan za vrijeme bičevanja. Danas je djelomično izložen javnosti u bazilici Saint Praxedes u Rimu.
- Sveti čavli Carpentrasa
Kada je na mjestu raspeća otkrila Križ, sveta je Helena rekla da je pronašla i svete čavle. Čavao koji je pribijen držao Kristovu desnu ruku za križ, koristio je car Konstantin, sve dok ga nije izgubio. Kasnije je pronađen u Carpentrasu, u regiji Vaucluse na jugoistoku Francuske.
- Veronikin veo
Sveto je lice ikona koja „nije napravljena ljudskom rukom“; slika je čudesno nastala kada je Veronika stavila svoj veo na Kristovo lice na putu do Kalvarije. Za veo Manoppello, koji se čuva u istoimenom svetištu u Italiji, smatra se da predstavlja sliku Presvetog lica Isusova.