Foto: Shutterstock
Da bi bila Spasiteljeva Majka, Marija »je od Boga bila obdarena darovima dostojnima tolike zadaće«. Anđeo Gabriel, u času navještenja, pozdravlja je kao »milosti punu«. I doista, da bi navještaju svoga poziva mogla dati slobodan pristanak svoje vjere, bilo je potrebno da bude sva nošena Božjom milošću.
Tijekom vjekova Crkva je postala svjesna da je Marija, ispunjena Božjom milošću, bila otkupljena već od svoga začeća. Tako dogma o Bezgrešnom začeću, proglašena od pape Pija IX. 1854. godine, izjavljuje: »Preblažena Djevica Marija u prvom trenutku svoga začeća, jedinstvenom je milošću i povlasticom svemogućega Boga, u predviđanju zasluga Isusa Krista Spasitelja ljudskog roda, bila očuvana od svake ljage istočnoga grijeha«.
Sveta i neporočna pred njim u ljubavi
Sav taj »sjaj sasvim jedinstvene svetosti« koji Mariju »resi već od prvog časa njezina začeća« dolazi joj potpuno od Krista: ona je »otkupljena na uzvišen način u vidu zasluga svoga Sina«. Više nego bilo koju drugu stvorenu osobu, Otac ju je »blagoslovio svakim blagoslovom duhovnim u nebesima, u Kristu« (Ef 1, 3). U njemu ju je izabrao, »prije postanka svijeta, da bude’ sveta i neporočna’ pred njim u ljubavi« (Ef 1, 4). 493
Oci istočne Predaje nazivaju Majku Božju »Sva sveta« (»Panag…a«), slave ju kao »slobodnu od svake ljage grijeha, koju je u izvjesnom smislu Duh Sveti oblikovao i učinio novim stvorom«. Milošću Božjom Marija je cijelog svog života ostala čista od svakog osobnog grijeha.
Remek djelo i prijestolje mudrosti
Marija, presveta Bogorodica i vazda Djevica, remek je djelo poslanja Sina i Duha u punini vremena. Prvi put u naumu spasenja, budući da ju je njegov Duh pripravio, Otac nalazi Prebivalište u kojem će njegov Sin i njegov Duh stanovati među ljudima. U tom smislu crkvena je predaja često najljepše tekstove o Mudrosti čitala misleći na Mariju: Marija je opjevana i predstavljena u liturgiji kao »Prijestolje Mudrosti«. Na njoj se počinju pokazivati »čudesna Božja djela« koja će Duh dovršiti u Kristu i Crkvi.
Duh Sveti je Mariju pripravio svojom milošću. Dolikovalo je da bude »puna milosti« majka onoga u kojemu »tjelesno prebiva sva punina božanstva« (Kol 2, 9). Iz čiste milosti, ona je bila začeta bez grijeha kao najponiznije stvorenje i najpodobnije da primi neizrecivi dar Svemogućega. S pravom je kao »Kćer sionsku« anđeo Gabriel pozdravlja: »Raduj se«. Dok u sebi nosi vječnoga Sina, ona u svom hvalospjevu upravlja Ocu, u Duhu Svetom, zahvalnu molitvu svega Božjega naroda, dakle i Crkve.
Izvor: Katekizam Katoličke Crkve, br. 490-493. 721-722
Priredio L.M.
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.