Svibanj je Marijin mjesec. Diljem svijeta kršćani časte i spominju se Blažene Djevice Marije moleći Krunicu, ukrašavajući njezine kipove cvijećem i sudjelujući u raznim marijanskim pobožnostima. Mi predstavljamo njezine najljepše slike, koje nas podsjećaju da je Marija naša duhovna majka.
Agiosoritisa (Majka Božja), autor nepoznat
Ikone su prozori u nebo i podsjetnici da su oni koji su preminuli još uvijek s nama. Ova predivna ikona, nastala u sedmom stoljeću, jedan je od najstarijih poznatih Marijinih prikaza. Budući da je iz tog vremena sačuvano svega nekoliko ikona, pravo je bogatstvo.
Djevica Marija, autor: Jan Van Eyck (dio oltara u Ghentu, 1432.)
Ta je slika dio velike zbirke panela namijenjene za crkveni oltar. Tijekom Drugoga svjetskog rata bila je ukradena, ali je kasnije vraćena. Van Eyck slikao je uljanim bojama, koje su bile novost u njegovu vremenu, te je postigao naročitu izražajnost.
Djevica Marija, autor: Francesco Francia (o. 1450.)
Francesco Francia naslikao je Djevicu Mariju s takvom istančanošću da su navodno stanovnici Venecije „kad su čuli za novu i zadivljujuću ljepotu odmah pohitali da ju vide, uvjereni da ju je nemoguće nadmašiti”.
Afrička Gospa, autor: Hennie Niemann ml.
Južnoafrički slikar Hennie Niemann ml. svojom je kreativnosti i uporabom boja prikazao Mariju kakva još nije viđena. Spokojna i lijepa, doima se vječno mlada.
Djevičina glava, autor: Leonardo da Vinci
Taj crtež samo je skica koja je poslužila za kasniju sliku, ali pokazuje kakav je majstor zanata da Vinci bio. Portret Djevice je spokojan i ima „čarobnu ljepotu”. U njezinim očima jasno se nazire ljubav.
Afrička Gospa, autor nepoznat
Ta prelijepa slika Afričke Gospe, sa živim bojama i osebujna stila, nalik je na ikonu, s naglašenim prikazivanjem majčina zaštitništva prema djetetu.
Dijete Isus siše na grudima, autor nepoznat
Jedan od mnogih prikaza kako Marija doji Isusa pokazuje ljepotu ljudskog tijela i bliskost između majke i djeteta u jednoj od najtemeljnijih ljudskih povezanosti.
Gospa, autor: Filippo Lippi (sredina 15. st.)
Sveto pismo kaže da je Marija prebirala Isusove riječi i djela u svojem srcu. Bez obzira na to je li ih razumjela, ona je uvijek u molitvi i s pouzdanjem razmatrala kako Bog djeluje u njezinu životu i u svijetu.
Gospa Gvadalupska
Ta povijesno važna i poznata Marijina slika uvijek zadivljuje gledatelje, posebno kad se nađu pred originalom u Ciudad de Méxicu. Kad se je čudesno pojavila na plaštu seljaka po imenu Juan Diego (sv. Ivan Didak) 1531. godine, slika je postala znak Marijine ljubavi za čovječanstvo za sve buduće naraštaje.
Navještenje, autor: Fra Angelico
Marija je na freski, koju je naslikao Fra Angelico, redovnik iz 15. stoljeća, prikazana kako drži Bibliju, jer je Isus živa Riječ. Na neki je način, proučavajući Pismo, Marija poznavala i voljela svojeg sina i prije nego što je bio začet.
Krunidba BDM, autor: El Greco
El Grecova tipična luminoznost sjaji u njegovu prikazu Gospina krunjenja u nebu. Ispod se nalaze okupljeni učenici, koji promatraju taj nebeski prizor – kad Presveto Trojstvo kruni Blaženu Djevicu Mariju za Kraljicu Neba.
Theotokos, autorica: Ann Marie Campbell
Theotokos na grčkome znači Bogorodica, kako se zove Mariju jer je rodila sina Božjega. Slikarica Ann Marie Campbell sama izrađuje svoje boje koristeći jaja i tempere, miješajući žumanjke i praškaste pigmente iz cijelog svijeta. Ovoj je prekrasnoj ikoni, koja joj je osobno najdraža, dodala i 23-karatno zlato, kao i kristale Swarovski.
Djevica koja doji, autor: Luis de Morales
Na ovome intimnom portretu iz 16. stoljeća, španjolskog autora zvana El Divino, Mali Isus vuče majčin veo i rukom poseže za njezinim grudima. Slika nas podsjeća na Marijino majčinstvo. Kao i svako dijete, Isus je posve ovisan o svojoj majci da bi se nahranio i preživio.
Gospa od Neprestane Pomoći, bizantinska ikona (vjerojatno iz 13. ili 14. st.)
Legenda kaže o toj bizantinskoj ikoni da je to kopija izgubljena originala koji je naslikao sam sveti Luka. Prema tradiciji, prikazuje trenutak u kojem se je Isus probudio iz ružna sna i Marija ga tješi. Stojećima su kršćani tražili zagovor od Marije pod imenom Gospe od Neprestane Pomoći.
Veličanstvena Gospa, autor: Sandro Botticelli (o. 1445.)
Ime te Botticellijeve slike aludira na Marijinu molitvu Veliča, kojom je slavila Gospodina. BDM je ovdje prikazana okrunjena sjajnim zvijezdama, što je aluzija na jedan od njezinih tradicionalnih naslova: Zvijezda Mora.
Izvor: Aleteia.org (preneseno s dopuštenjem); Book.hr
Autor: o. Michael Rennier
Preveo Josip Sinjeri