Učenje o istočnom grijehu, povezano s učenjem o Kristovu Otkupljenju, pruža jasan razlikovni pogled na čovjekovo stanje i djelovanje u svijetu. Praroditeljskim grijehom đavao je stekao neku vlast nad čovjekom, iako čovjek ostaje slobodan. Istočni grijeh vuče za sobom »robovanje pod vlašću onoga koji je posjedovao carstvo smrti, to jest đavla«. Ne znati da čovjek ima ranjenu i zlu sklonu narav uzrokuje teške zablude na području odgoja, politike, društvenog djelovanja i morala.
Od posljedica istočnoga grijeha i sviju osobnih grijeha ljudi, svijet u cjelini poprima neko grešno stanje koje se može označiti izrazom svetog Ivana: »grijeh svijeta« (Iv 1,29). Tim se izrazom
također označuje negativan utjecaj koji na osobe vrše stanja zajednica i društvene strukture koje su plod ljudskih grijeha.
To dramatično stanje svijeta koji »leži sav pod vlašću Zloga« (1 Iv 5,19) čini od ljudskog života borbu: »Cjelokupna je ljudska povijest, naime, prožeta teškom borbom protiv moći mraka, borbom koja je započela već od početka svijeta i koja će – prema Gospodnjoj riječi – potrajati sve do posljednjeg dana. Ubačen u tu borbu, čovjek se mora neprestano boriti kako bi prianjao uz dobro te samo uz velike napore i uz pomoć Božje milosti uzmaže postići svoje unutarnje jedinstvo.«
Izvor: Katekizam Katoličke Crkve, br. 407-409
Foto: ArtMari; Shutterstock
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.