Katekizam Katoličke Crkve (KKC)

IZ KATEKIZMA KATOLIČKE CRKVE

KREPOST RAZBORITOSTI Čovjek pametan pazi na korak svoj

Četiri kreposti imaju ulogu stožera. Zato se i zovu »stožerne« [kardinalne]; sve ostale se svrstavaju oko njih. To su: razboritost, pravednost, jakost i umjerenost. »Ako li tko ljubi pravednost, kreposti su plodovi njezinih napora: jer ona poučava umjerenosti i razboritosti, pravednosti i hrabrosti« (Mudr 8, 7). U mnogim poglavljima Svetog pisma te se kreposti hvale pod drugim imenima.

Zahvaljujući toj kreposti mi primjenjujemo moralna načela na pojedinačne slučajeve bez pogreške i svladavamo dvojbe o dobru koje treba izvršiti i o zlu koje treba izbjeći

Razboritost je krepost koja upućuje praktični razum da u svim prilikama razlikuje naše istinsko dobro i da izabere prikladna sredstva da ga izvrši. Čovjek »pametan pazi na korak svoj« (Izr 14, 15). »Budite mudri i budni u molitvama« (1 Pt 4, 7). Razboritost je »ispravna norma djelovanja«, piše sveti Toma slijedeći Aristotela. Nema ništa zajedničkog s plašljivošću ili strahom, ni s dvoličnošću ili pretvaranjem. Nju nazivaju »auriga virtutum« – kormilarem kreposti: jer ravna drugim krepostima pokazujući im pravilo i mjeru. Razboritost neposredno upravlja sudom savjesti. Razborit čovjek odlučuje o svome vladanju i uređuje život slijedeći taj sud. Zahvaljujući toj kreposti mi primjenjujemo moralna načela na pojedinačne slučajeve bez pogreške i svladavamo dvojbe o dobru koje treba izvršiti i o zlu koje treba izbjeći.

Izvor:  Katekizam Katoličke Crkve, br. 1805, 1806

Foto: Marijus Auruskevicius; Shutterstock

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh