Irska je na referendumu odlučila liberalizirati svoje stroge zakone o pobačaju sa 66 posto glasova „za“, pokazali su službeni rezultati objavljeni u subotu, koje je pozdravio premijer Leo Vardkar rekavši da je riječ o povijesnom događaju.
Birači u toj nekoć duboko katoličkoj državi upitani su žele li ukidanje osmog amandmana, zabrane koja je referendumom uvedena u ustav prije 35 godina i dijelom ukinuta 2013. za slučajeve u kojima je ugrožen život majki.
Svoje je mišljenje na glasovanju izrazilo 64,1 posto birača, odnosno 2,1 milijun ljudi od 3,1 milijuna Iraca s pravom glasa, što je najviša zabilježena izlaznost na referendumu u toj otočnoj državi.
Referendum podijelio Irsku
Povijesni referendum izazvao je snažne osjećaje zagovornika i protivnika ublažavanja zakona i podijelio Irsku. Irski zakon o pobačaju bio je najstroži u Europi i nije poznavao iznimke ni u slučaju incesta, silovanja ili malformacije ploda.
Organizacija koja je pokušavala sačuvati život u irskom Ustavu obećala je da neće odustati.
John McGuirk, glasnogovornik „Save The 8th“ kampanje izjavio je da će se boriti protiv novog zakona.
„Svaki put kad u Irskoj nerođenom djetetu okončaju život, kada ga ubiju, mi ćemo se usprotiviti i pobrinuti da nas čuju. Abortus je jučer bio pogrešan. I danas je pogrešan. Ustav se promijenio, ali činjenice su ostale iste.“
McGuirk je za rezultate referenduma rekao da su tragedija povijesnih razmjera. Rekao je da 8. amandman nije stvorio pravo na život nerođene djece nego ga je samo priznao. Pravo vrijedi, bez obzira na to što kaže većina.
Reakcija irskog pro-life pokreta
„Ovo je težak dan. Rezultati su nas jako uzrujali i treba nam vremena za da bismo došli k sebi“, napisala je u e-mailu glazbenica Carla Maria Corless.
„Zahvaljujemo svim sudionicima koji su uložili puno truda i izdvojili vrijeme u svojim zaposlenim životima kako bi se zalagali za ono što je ispravno. Sigurni smo da taj trud nije bio uzaludan i nećemo se prestati nadati.“
Reakcija američkog pro-life pokreta
Jeanne Mancini, predsjednica „Hoda za život“ izjavila je: „Jako smo žalosni što je većina Iraca glasovala protiv ljubavi i života. Mi Amerikanci znamo iz iskustva da će to dovesti do teških i nepovratnih posljedica.
Žalimo zbog velikog gubitka ove predivne zemlje i molimo se Bogu da pronađu način za promjenu ove nesretne odluke.”
Irska biskupska konferencija za sad još nije komentirala rezultate referenduma, ali sastat će se ovaj tjedan i izdati priopćenje.