Foto: Sisačka biskupija
Drvene kapelice imaju poseban povijesni značaj za Turopolje. One su jedinstvene, tajanstvene, mistične, posebne i uistinu lijepe.
Nažalost, nisu dovoljno promovirane pa mnogi za njih ne znaju. Na području Velike Gorice i okolice nalazi ih se desetak te ih je moguće obići tijekom jednog poslijepodneva. Nažalost, rijetko se organiziraju turističke ture za ove atraktivne objekte.
Trenutno jedina aktivna promocija je Festival Drvenih kapela Sancta Barbara koji u stoljećima stare posvećene prostore drvenih kapela dovodi glazbenike i publiku u organizaciji udruge Ars Organi Sisciae. Radi se o festivalu koji uključuje školovane glazbenike, izvođače atraktivnih baroknih sastava i vrhunske solističke koncerte na drvenim puhačkim instrumentima. Festival počinje početkom ljeta. Drveni prostori su izrazito zahtjevni za glazbenike jer se može čuti svaka intonacija bez mogućnosti prigušenja zvuka ili odzvanjanja što festivalu daje posebnost.
Kapelice datiraju iz 17. stoljeća te predstavljaju najviši domet narodnog graditeljstva barokne arhitekture na području Turopolja, a i šire jer se radi o autohtonoj gradnji ovog kraja. Tradicija drvene gradnje drvenih crkava u Turopolju kreće se u rasponu od 4 x 2 metra, u Gustelnici, do otprilike 18 x 6 metara u Velikoj Mlaki.
Kapelu Ranjenog Isusa u Velikoj Gorici u blizini starog aerodroma na Plesu, podigla je 1758. godine udovica plemića Ladislava Plepelića, Rozalija Plepelić.
Drvena kapela sv. Barbare u Velikoj Mlaki jedna je od najznačajnijih kapelica drvene sakralne arhitekture. Izgrađena je 1642. godine. Današnji izgled potječe iz 1867. godine, kada dobiva zvonik pred glavnim pročeljem. To je jednobrodna kapela s trostrano završenim svetištem, pokraj kojeg se nalazi sakristija. Tabulat s kasetama oslikan je brojnim motivima, dok je drvena oplata stijene u unutrašnjosti oslikana raznim uresima te likovima svetaca, među kojima se najviše ističe sveta Kümmernisse (1759. godina).
Kapelica je sagrađena u drugoj polovici 17. stoljeća, prvobitno posvećena svetome Apostolu, a potom svetome Ivanu Krstitelju. Prema glavnome kipu na oltaru potječe iz 1696. godine, a kapela u Buševcu iz 1768. godine.
Kapela sv. Antuna Padovanskog u Gustelnici prvi se put spominje 1678. godine. Današnja je kapela podignuta 1888. godine.
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.