Katekizam Katoličke Crkve (KKC)

IZ KATEKIZMA KATOLIČKE CRKVE

Čovjek moli onako kako živi, jer i živi onako kako moli

Molitva je boj! No, prvenstveno protiv koga?

Molitva je boj. Protiv koga? Protiv nas samih i protiv Napasnikovih zamki, koji sve čini da čovjeka odvrati od molitve, od jedinstva s njegovim Bogom

Molitva je milosni dar i odlučan odgovor s naše strane. Ona uvijek podrazumijeva napor. Veliki molitelji Staroga saveza prije Krista, kao Majka Božja i sveti s Njim uče nas: molitva je boj. Protiv koga? Protiv nas samih i protiv Napasnikovih zamki, koji sve čini da čovjeka odvrati od molitve, od jedinstva s njegovim Bogom. Čovjek moli onako kako živi, jer i živi onako kako moli. Ako neće postojano djelovati po Duhu Kristovu, ne može ni postojano moliti u njegovo ime. “Duhovna borba” novoga života kršćana nedjeljiva je od molitvene borbe.

Trebamo se također suprotstaviti načinima mišljenja »ovoga svijeta«; oni prodiru u nas ako nismo budni, kao na primjer: da je istinito samo ono što se dâ razumski i znanstveno provjeriti (a molitva je tajna koja nadilazi našu svijest i našu podsvijest)

U molitvenom boju trebamo se, u nama samima i oko nas, suočiti s pogrešnim shvaćanjima molitve. Neki u molitvi vide puko psihološko djelovanje, drugi napor sabranosti da se prispije k misaonoj praznini. Neki je svode u obredne stavove i riječi. U podsvijesti mnogih kršćana, molitva je zanimanje nespojivo sa svim njihovim obvezama: oni nemaju vremena. Oni pak koji molitvom traže Boga, brzo se obeshrabre, jer ne znaju da molitva dolazi također od Duha Svetoga, a ne samo od njih.

k tome vrednote proizvodnje i zarade (a molitva je neproizvodna, prema tome beskorisna); ili putenost i udobnost, uzdignute kao mjerilo onoga što je istinito, dobro i lijepo

Trebamo se također suprotstaviti načinima mišljenja »ovoga svijeta«; oni prodiru u nas ako nismo budni, kao na primjer: da je istinito samo ono što se dâ razumski i znanstveno provjeriti (a molitva je tajna koja nadilazi našu svijest i našu podsvijest); k tome vrednote proizvodnje i zarade (a molitva je neproizvodna, prema tome beskorisna); ili putenost i udobnost, uzdignute kao mjerilo onoga što je istinito, dobro i lijepo (a molitva je »ljubav prema ljepoti« [ϕιλοκαλία], žudnja za Slavom Boga živoga); i nasuprot aktivizmu, eto, molitva biva predstavljena kao bijeg iz svijeta (a zapravo, kršćanska molitva nije otuđenje od povijesti ni rastava od života).

…i nasuprot aktivizmu, eto, molitva biva predstavljena kao bijeg iz svijeta (a zapravo, kršćanska molitva nije otuđenje od povijesti ni rastava od života)

Napokon, naš boj mora razračunati s onim što osjećamo kao svoje neuspjehe u molitvi: obeshrabrenje naspram svojih suhoća, žalost što nismo sve dali Gospodinu, jer imamo »velik imetak« (usp. Mk 10,22) razočaranje što nismo uslišani prema vlastitoj volji, povreda našeg ponosa koji uporno ostaje na svojoj grješničkoj nedostojnosti, nepodnošenje molitve kao darovanog čina, itd. Zaključak je uvijek isti: čemu moliti? Da se prevladaju te zapreke, valja se boriti poniznošću, povjerenjem i ustrajnošću. 

Izvor:  Katekizam Katoličke Crkve, br. 2725-2728

Foto: Shutterstock

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje

Najčitanije

Na vrh