Nakon teške bolesti ukazala joj se Blažena Djevica Marija
Blažena Alix Le Clerc, francuska redovnica, utemeljiteljica Kanonkinja svetog Augustina, Kongregacije sestara Naše Gospe, rođena je 2. veljače 1576. u Remimerontu u imućnoj obitelji, kao jedino dijete Jeana Le Clerca i Anne Sagay. Živahna i bistra djevojčica, omiljena u društvu, izvrsna pjevačica i plesačica, tek je u dvadesetoj godini osjetila Božji poziv koji joj je posve promijenio život. To se je dogodilo nakon teške bolesti, kad joj se ukazala Blažena Djevica Marija, pa je Alix počela razmišljati o smislu života.
Polaganje privatnih zavjeta u božićnoj noći
Presudan je bio susret sa svetim svećenikom Petrom Fourierom, tadašnjim župnikom u obližnjem Mattaincourtu. Velečasni Petar Fourier, poznat kao „dobri otac iz Mattaincourta“, našao je u lijepoj i mladoj Alix izvrsnu suradnicu. Ona je pod njegovim vodstvom, s još četiri prijateljice, u svetoj božićnoj noći 1597. godine, započela svoj blagotvorni apostolat – kršćanski i socijalni. Tada su te djevojke u župnoj crkvi u Mattaincourtu položile svoje privatne zavjete pred velečasnim Fourierom. Posvetile su se besplatnom poučavanju siromašnih djevojčica, u vremenu kad su žene bile itekako zapostavljene.
Već naredne godine, 2. srpnja 1598., Alix Le Clerc otvorila je svoju prvu školu u obližnjem Poussayu, a nacrt pravila za novu družbu sastavio je Pierre Fourier, prema pravilima svetog Augustina. U njegovu župu, Mattaincourt, stiglo je, 1599. godine, pet redovnica koje su osnovale prvi samostan, a njihov nesebični i požrtvovni rad urodio je velikim uspjehom. Otvarale su nove samostane i škole, a sve su nosile ime Naše Gospe (Notre-Dame).
Odobrenje pape Pavla V.
Novu redovničku zajednicu, Kanonkinje svetog Augustina kongregacije Naše Gospe, odobrio je 1616. godine i papa Pavao V. U studenom 1617. osnovan je prvi službeni samostan družbe s klauzurom, a Alix Le Clerc započela je s drugim sestrama godinu novicijata. Svečane je zavjete položila 2. prosinca 1618. i uzela redovničko ime Terezija od Isusa. Izabrana je za generalnu poglavaricu i tu je službu obavljala do prosinca 1621. godine. Na svojem životnom i redovničkom putu pretrpjela je mnoge neugodnosti.
Preminula je na današnji dan, 9. siječnja 1622., u glavnom samostanu svoje družbe, u Nancyju, u sjeveroistočnoj Francuskoj. Pripisuju joj se mnoga čuda. Njezine relikvije danas se nalaze u kapeli katedrale u Nancyju. Blaženom ju je 1947. proglasio papa Pio XII. Posvećene su joj mnoge župe, crkve, kapele i samostani u Francuskoj i svijetu. Njezino djelo dobilo je s godinama na značenju, a sestre Naše Gospe ostavile su neizbrisiv trag u župnom apostolatu, osobito kao vrsne vjeroučiteljice i voditeljice crkvenog pjevanja. Njihove škole i samostani otvoreni su diljem Europe i svijeta. Družba sestara Naše Gospe uspješno djeluje i u hrvatskim krajevima. Nastala je 1930. godine u Subotici, a danas je raspoređena u 11 zajednica – tri su zajednice u Zagrebu, dvije u Subotici, te po jedna u Osijeku, Gunji, Živogošću, Taborskom, Davoru i Bjelovaru, s više od 60 sestara.
Izvor: Župa svetog Nikole biskupa, Jastrebarsko
Priredio Danijel Katanović; Book.hr