Prije sedamdeset godina Sjedinjene Američke Države izvele su dva nuklearna napada na Hirošimu (6. kolovoza) i Nagasaki (9. kolovoza). Tijekom napada na Hirošimu ubijeno je oko 80 tisuća ljudi, dok je u napadu na Nagasaki poginulo oko 40 tisuća ljudi.
Svjedočanstvo četvorice isusovaca
Četiri su isusovca bila u blizini središnje točke napada na Hirošimu, ali su preživjeli napad i zračenje koje je prouzrokovalo smrt tisuća ljudi u narednim mjesecima, nije imalo utjecaja na njih. Isusovački su svećenici – Hugo Lassalle, Hubert Schiffer, Wilhelm Kleinsorge i Hubert Cieslik, tijekom napada bili u crkvi Gospe od Uznesenja, jedne od rijetkih zgrada koje nisu uništene eksplozijom bombe.
„Živjeli smo fatimske poruke i molili krunicu svaki dan“
Otac Cieslik u svome je dnevniku zapisao da su samo dobili manje ozlijede od slomljenih prozora, ali ništa što je moglo rezultirati oslobađanjem atomske energije. Liječnici koji su se nakon toga brinuli o njima, rekli su im da će zračenje koje su primili izazvati ozbiljne ozljede, bolest i preranu smrt.
Dijagnoza se nikada nije realizirala. Nijedan se poremećaj nije razvio, a 1976. otac Schiffer prisustvovao je na Euharistijskom kongresu u Philadelphiji, gdje je ispričao svoju priču. Potvrdio je da su i ostali isusovci bili živi te da nisu imali nikakvih ozljeda. Tijekom narednih godina, pregledali su ih deseci liječnika oko 200 puta i nisu uspjeli pronaći tragove zračenja u njihovim tijelima.
Četvorica redovnika nikada nisu posumnjala da su ih Bog i Blažena Djevica Marija zaštitili: „Živjeli smo fatimske poruke i molili krunicu svaki dan“, rekli su.
Izvor: Catholic News Agency
Prijevod: Gabriela Jurković; Book.hr
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.