Foto: Unsplash, Josh Applegate
„Danas te volim, sutra ne znam”, slogan je ovog naraštaja. Tako se ulazi u brak s mentalitetom da brak nije zauvijek, to jest da nije jedinstven i nerazrješiv. Naravno, ovaj mentalitet vodi mlade do toga da brak ne sklapaju u Crkvi. Može se dogoditi i da se sklopi brak prema nauku Katoličke Crkve s laži u srcu, govoreći samom sebi: „Ako stvari među nama dvoje ne budu išle dobro, uvijek postoji razvod”. Muškarac ili žena koji bi se vjenčao u Crkvi s ovom laži u srcu počinio bi veliko svetogrđe, te bi brak bio ništavan.
Kada je brak valjan pred Bogom i zajednicom?
1. Kad se vjeruje u brak kao jedinstven i nerazrješiv, s obzirom da je Sakrament. Brak je institucija koju je Bog htio na radost muškarca i žene.
2. Kad se sklapa brak bez prisile od strane ikoga. U brak se ulazi slobodno i iz ljubavi. Gdje nema slobode i ljubavi, brak nije valjan.
3. Kad se sklapa brak ne isključujući dobrobit djece. Brak ima dvostruku svrhu: međusobnu ljubav bračnih drugova i biti su-stvoritelji s Bogom Ocem i Stvoriteljem.
4. Ako se u brak ulazi ne skrivajući budućem bračnom drugu ozbiljan tjelesni, moralni ili pravni problem.
5. Ako se u brak ulazi ostavljajući obitelj iz koje se potječe, kako bi zasnovali vlastitu obitelj. Dakle, Sakrament braka zahtjeva da se prerežu bolesne navezanosti na obitelj iz koje se poteklo. Ako bračni drug više voli svoju mamu ili oca, nego muža ili ženu, ne sklapa brak prema Riječi Božjoj. Nažalost, ima svekrva i punaca koji uništavaju brakove.
Bračni život je jako težak i nije za svakoga. Postaje nepodnošljiv ako se živi bez jedinstva s Bogom. Tko uđe u brak misleći da postoji razvod koji rješava bračne probleme, postaje krvnik ne samo za bračnog druga kojeg ostavlja, već i za djecu rođenu u braku. Bog je ljubav i tko ga ne ljubi, ne poznaje vjernu, nježnu, strpljivu, plodnu, besplatnu i milosrdnu ljubav, punu poštovanja.
Amen. Aleluja.
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.