Foto: Screenshot, YouTube/EWTN
Iz Lisabona, u Portugalu, papa Franjo je u srijedu, u poruci upućenoj biskupima, svećenicima, đakonima, posvećenim redovnicama, sjemeništarcima, laicima… razmišljao o hitnosti ponovnog povratka molitvi klanjanja pred svetohraništem, kako bismo povratili „strast za evangelizacijom”.
„Kako se molim? Kao papiga — bla bla bla bla bla? Ili drijemam ispred tabernakula jer ne znam kako razgovarati s Gospodinom? Molim se? Kako se molim? Samo u klanjanju, samo pred Gospodinom mogu se povratiti ukus i strast za evangelizacijom”, rekao je Papa tijekom svoje homilije 2. kolovoza za večernju misu u samostanu Jerónimos.
Nakon što je primijetio da „za pouzdanje svaki dan u Gospodina i u njegovu Riječ nisu dovoljne riječi” nego je „potrebno puno molitve”, ukazao je pred oko 1100 nazočnih da je Crkva napustila molitvu ispred Presvetog oltarskog sakramenta.
„Zanimljivo, molitva klanjanja — izgubili smo je. Izgubili smo je, a svi — svećenici, biskupi, posvećeni muškarci i žene, laici — moraju se vratiti toj molitvi. Treba biti u tišini, pred Gospodinom”, potaknuo je Franjo.
Papa je u tom kontekstu pozvao svoje slušatelje da slijede primjer svete Terezije iz Kalkute, koja, unatoč tome što je bila „silno zauzeta mnogim stvarima, nikada nije odustajala od klanjanja, pa čak ni u trenucima kada je prolazila ‘tamne noći’.”
„Dakle, u molitvi se pobjeđuje napast da se pastoralna služba vrši iz reda te napast prigovaranja”, dodao je.
Redovnica koja se žalila na sve
Kako bi dodatno pokazao potrebu da svoj pogled usmjerimo na euharistijsko klanjanje, Papa je podsjetio na anegdotu o redovnici koja se u svom samostanu „žalila na sve”.
„U samostanu je bila jedna časna sestra koja je, ne znam kako se zvala, ali promijenili su joj ime i zvali je ‘sestra Lamentela’, odnosno ‘cmizdravica’. Koliko puta svi mi, zbog svojih nesposobnosti, razočaranja postanemo cmizdravi? No, kad ostavi iza sebe te ‘lamentele’, čovjek dobije snagu da isplovi na pučinu, bez ideologija, bez svjetovnosti. Duhovna svjetovnost koja ulazi u nas i koja rađa klerikalizam, ne samo kod svećenika; klerikalizirani laici su gori od svećenika”, objasnio je.
Papa Franjo istaknuo je kako je klerikalizam „jedno od najtežih zala koje se može dogoditi Crkvi” i posljedično je uništiti.
Ribari ljudi, bez ‘prozelitizma’
U propovijedi je papa Franjo također pozvao na prevladavanje navedenih poteškoća potaknuti jednom jedinom željom: „da Evanđelje dopre do svih”.
Na primjeru mladog sveca iz Lisabona, svetog Ivana Britskog, podsjetio je da su svi katolici „pozvani baciti svoje mreže u vremenu u kojem živimo, razgovarati sa svima, učiniti Evanđelje razumljivim, pa i riskirati oluju zbog Istine«.
„Budite ribari ljudi. Nemojte se bojati. To nije prozelitizam, to je naviještanje evanđelja”, objasnio je Sveti Otac.
„Loviti ljude i izvlačiti ih iz vode znači pomoći im da se izvuku iz ponora u koji su potonuli, spasiti ih od zla koje prijeti da ih potopi, oživjeti ih od svih oblika smrti. Ali to bez prozelitizma, već s ljubavlju”, dodao je.
„Nama je, kao Crkvi, povjerena zadaća uroniti u vode ovoga mora, baciti mrežu evanđelja, ne upirući prstom, ne optužujući, nego donoseći ljudima našega vremena prijedlog života, ono Isusovo: donijeti dobrodošlicu evanđelja, pozvati ih na slavlje”, zaključio je.
>Sve što trebate znati o klanjanju Presvetom Oltarskom Sakramentu
Za Book.hr priredila I.A, izvor: NC register