Foto: Unspalsh, Kinga Howard
Kad se pogledaš u ogledalo, što vidiš? Prijatelja ili neprijatelja? Jesi li zahvalna na Božjem stvorenju ili kritična prema djelu Njegovih ruku? Koliko vremena i energije trošiš na kritiziranje svojih crta lica? Svoje kose? Svoga tijela? Uspoređuješ li se s modelima s naslovnica časopisa ili sa svojim prijateljicama, obeshrabrena što nisi dorasla svima ostalima? Ono što vidiš u ogledalu ima mnogo veze s onime što osjećaš u svome srcu.
Negdje između „Mrzim kako izgledam!” i „Pogledaj me kako sam seksi?” leži delikatna ravnoteža za koju se molimo da je pronađeš i održavaš tijekom života
Možda se često gledaš u ogledalu jer ti se sviđa ono što vidiš – i to jako. Možda vjeruješ da ti drugi nisu dorasli. Možda su ti taština i ponos veći problem nego loša slika tijela. Svakako se nadamo da te niti jedan od ovih scenarija ne opisuje. Nadamo se da ti se sviđa ono što vidiš u ogledalu jer si jedno od prekrasnih Božjih stvorenja, ali se također nadamo kako nećeš dopustiti da ti se tvoja ljepota obije o glavu. Negdje između „Mrzim kako izgledam!” i „Pogledaj me kako sam seksi?” leži delikatna ravnoteža za koju se molimo da je pronađeš i održavaš tijekom života. Zašto je ovo tako važno?
Krajnosti
Jer te bilo koja krajnost može odvesti na put spolnoga kompromisa brzinom svjetlosti. Gledajući unatrag na svoj život, vidim kako su me te krajnosti često tjerale da tražim ljubav na pogrešnim mjestima. Dok sam prolazila kroz pubertet u svojim predtinejdžerskim godinama, osjećala sam se poput morža – vrlo zdepasto i nespretno. Pitala sam se zašto ne bih mogla biti sitnija poput navijačica u svojoj školi.
Svidjela mi se pozornost koju je privlačilo moje novo tijelo, posebno kod starijih momaka, i naučila sam da, što sam više mogla pokazati te obline uz pravu odjeću, to sam dobivala više pozornosti
Međutim, u vrijeme kad sam bila prvi razred srednje škole, moje se tijelo potpuno promijenilo. Narasla sam nekoliko centimetara i činilo mi se da se tih nekoliko dodatnih kilograma smjestilo na pravim mjestima kako bi mi dali laskave obline. Svidjela mi se pozornost koju je privlačilo moje novo tijelo, posebno kod starijih momaka, i naučila sam da, što sam više mogla pokazati te obline uz pravu odjeću, to sam dobivala više pozornosti.
Koristila sam svoje tijelo kako bih privukla njihovu pozornost i osjećala sam da moram koristiti svoje tijelo kako bih zadržala tu pozornost
Nažalost, moje hrabro, novo samopouzdanje dovelo me do veza s dečkima koji su isto toliko cijenili moje tijelo, ali su ga daleko manje poštovali, pa sam ja postala spolno aktivna. Koristila sam svoje tijelo kako bih privukla njihovu pozornost i osjećala sam da moram koristiti svoje tijelo kako bih zadržala tu pozornost.
(…)bilo da se radi o pretjerano razvijenom osjećaju ponosa na vlastiti izgled ili obrnuto, bilo koja krajnost može biti opasna za tvoje spolno zdravlje. Ako te taština dovodi u spolne situacije s mladićima koji misle da izgledaš zgodno ili ako te nezadovoljavajući izgled tijela navodi na to da se vežeš za bilo kojeg tipa koji je spreman potvrditi tvoj seksipil unatoč tome što osjećaš o sebi, ti radiš kompromis.
Mnogo je bolje redefinirati ljepotu u skladu s definicijom našeg Stvoritelja, nego se ugledati u svijet i prihvatiti njegovu uvrnutu definiciju.
Iz knjige „Djevojko, možeš to pobijediti“ autorâ Shannon Ethridge i Stephena Arterburna. Dopuštenje izdavača za prenošenje ulomka vrijedi isključivo za portal Book.hr.
Knjigu možete nabaviti ovdje.
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.