Foto: Shutterstock
Ono što je najljepše kod krunice…
Sve i da djeca znaju kako moliti krunicu i što moliti na svakom zrncu, to i dalje nije jamstvo da će voljeti moliti. Zato u našoj obitelji prije početka krunice zamolimo Marijin zagovor: „Blažena Djevice, pomozi nam voljeti krunicu i moliti je s ispravnim stavom”. Tada nam samo preostaje primiti i služiti se tom milošću moleći krunicu s predanjem i pouzdanjem. Kada molimo uredno i disciplinirano, za krunicu nam je potrebno petnaest do dvadeset minuta te se djeci u konačnici takva molitva ne čini beskonačnom.
Ako je molitva krunice u vašoj obitelji već uvriježena i prilično skladna, možete u to ozračje donijeti već tako maleno dijete
Ono što je najljepše kod krunice jest priča o Isusu i Mariji. Kroz molitvena otajstva krećemo od trenutka kada je anđeo navijestio Mariji da će začeti i roditi Isusa, a u posljednjem se otajstvu spominjemo Marijina krunjenja za Kraljicu neba. Otajstva sažimaju cijelo evanđelje, Kristov život, smrt i uskrsnuće. Sve su to veliki događaji za Crkvu koji su povezani logičkim slijedom, a Crkva ih obilježava i slavi kroz liturgijsku godinu. Ne postoji ni jedan događaj ili situacija u našem životu, nijedna radost i nijedna tuga, koja ne nalazi svoj odraz u krunici. Kada ta otajstva razmatramo svakodnevno, to je jedan od najboljih načina promatranja Kristova života izbliza.
Naš petogodišnjak zna već vrlo dobro moliti krunicu i to čini zajedno s nama, osim iznimno, onih večeri kada je preumoran i kada mu je pažnja potpuno raspršena te ranije krene na počinak
U kojoj dobi dijete može početi moliti krunicu? Djeca uče oponašajući starije, stoga u obiteljima koje mole krunicu, novorođenče već od svoje najranije dobi promatra što čine stariji. Ako mu date krunicu u ruke, ono će vjerojatno promrmljati nešto znano samo njemu i Bogu, uvjereno da moli krunicu zajedno s ostatkom obitelji. Barem na minutu, dvije, možda sve dok ne potrga malo nježniju nisku krunice. Dakle, ako je molitva krunice u vašoj obitelji već uvriježena i prilično skladna, možete u to ozračje donijeti već tako maleno dijete. U dobi od tri, četiri godine djetetova je pažnja još vrlo raspršena i kada počne moliti s ostatkom obitelji, vjerojatno će se već nakon nekoliko minuta zaigrati nečim drugim. Tada ga pustite da se igra u vašoj blizini i tako, pasivno prateći molitvu sa strane, gleda kako „veliki” u njegovoj obitelji zajedno mole svake večeri. Naš petogodišnjak zna već vrlo dobro moliti krunicu i to čini zajedno s nama, osim iznimno, onih večeri kada je preumoran i kada mu je pažnja potpuno raspršena te ranije krene na počinak. Ostala djeca, a najstarijemu je deset godina, već su stekla naviku zajedničke molitve krunice u obitelji i u njoj aktivno sudjeluju.
Nakon što smo razbili prvu barijeru, a to je dosada, objasnili djeci kako je krunica nastala i poučili ih kako moliti za milost da zavole krunicu, trebamo ih naučiti kako se njome služiti i kako je uistinu moliti, a ne samo izgovarati. (…)
Iz knjige „Kako odgajati dobru katoličku djecu“ Mary Reed Newland. Dopuštenje izdavača za prenošenje ulomka vrijedi isključivo za portal Book.hr.
Knjigu možete nabaviti ovdje.
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.