Razno

OSMIJEH PROSVJETLJUJE DJELO

Kako je osmijeh spasio život autoru Malog princa Događaj se odvio dvije godine prije nego što je napisao Malog princa. Da nije bilo osmijeha, danas možda ne bi bilo ni ovog iznimnog djela

Foto: Pixabay

 

Osmijeh, jednostavan ljudski izraz tako je dirljivo opisan u kratkom izvještaju Antoinea de Saint-Exupéryja, u izvrsnim kratkim memoarima koje je počeo pisati u prosincu 1940., nešto više od dvije godine prije nego što je na američkom tlu stvorio Malog princa, Pismo taocu.

Saint-Exupéry pripovijeda o incidentu u kojem je osmijeh odigrao presudnu ulogu između života i smrti – njegova života i smrti.

Zarobljen

Jedne noći za vrijeme boravka u Španjolskoj, kao novinar koji je izvještavao o građanskom ratu, našao se pred pobunjenicima, s revolverskim cijevima čvrsto stisnutima uz njegov trbuh – milicija pobunjeničkih snaga prišuljala mu se pod velom mraka i zarobila ga. Prepričava:

„Koža mi se stisnula. Čekao sam pucanj, jer ovo je bilo vrijeme brzih presuda. Ali pucnjave nije bilo. Nakon potpune praznine od nekoliko sekundi, tijekom kojih se činilo da smjene na poslu plešu u drugom svemiru – svojevrsnom baletu iz snova – moji su anarhisti, lagano klimajući glavom, naredili da krenem pred njima, krenuli smo bez žurbe, preko linije spoja. Zarobljavanje je obavljeno u savršenoj tišini, uz izvanrednu disciplinu kretanji. Bilo je to poput igre stvorenja s oceanskog dna.

Ubrzo sam se spustio u podrum pretvoren u stražarsko mjesto. Loše osvijetljen lošom uljnom lampom, neki su drugi milicijajci drijemali, s oružjem među nogama. Razmijenili su nekoliko riječi, neutralnim glasom, s ljudima iz moje patrole. Jedan od njih me pretražio.“

Saint-Exupéry nije govorio španjolski, ali razumio je dovoljno katalonskog da shvati da se traže njegovi osobni dokumenti. Pokušao je otmičarima priopćiti da ih je ostavio u hotelu, da je novinar, ali samo su prolazili oko njega, zijevajući i bezizražajno. Atmosfera, na njegovo iznenađenje, nije bila ono što bi se očekivalo od anarhističkog kampa milicije:

Dominirajući dojam bio je dosada. Dosada i san. Moć koncentracije tih muškaraca činila se na izmaku. Gotovo sam priželjkivao znak neprijateljstva, kao ljudski kontakt. Ali … gledali su me bez ikakve reakcije, kao da gledaju kinesku ribu u akvariju.“

Želja za priznanjem postojanja

Nakon mučnog razdoblja promatranja kako njegovi otmičari ne čekaju ništa posebno, Saint-Exupéry je postajao sve očajniji u čežnji za kontaktom, samo zbog priznanja svog postojanja. Potom oslikava pozadinu čuda koje će uslijediti:

„Kako bih se osjetio stvarno prisutan, osjećao sam neobičnu potrebu da zavapim nešto o sebi, što bi im nametnulo istinu mog postojanja – mojih godina na primjer! To je impresivno, starost čovjeka! To sažima cijeli njegov život. Dugo je trebalo da se postigne muškarčeva zrelost. Uzgojen je kroz toliko osvojenih prepreka, toliko izliječenih teških bolesti, toliko tuga preživljenih, toliko očaja prevladanih, toliko opasnosti nesvjesno prošlih. Sazreo je kroz toliko želja, toliko nada, toliko žaljenja, toliko propusta, toliko ljubavi. Godine muškarca, koje predstavljaju teret iskustva i sjećanja. Usprkos prevarama, trzajima i kolotečinama, nastavlja lutati poput konja koji vuče kolica.“

Saint-Exupéry je tada imao trideset i sedam godina.

Čudo

Ali ono što se dalje dogodilo nije imalo nikakve veze s godinama, zrelošću, niti bilo kojim drugim namjernim samopotvrđivanjem. Umjesto toga, pokretao ga je najjednostavniji, najdublji oblik čovječnosti:

„Tada se dogodilo čudo. Oh! vrlo diskretno čudo. Nisam imao cigaretu. Dok je jedan od mojih čuvara pušio, gestom sam ga upitao, blago se osmjehnuvši, hoće li mi ga dati. Čovjek se prvo ispružio, polako prebacio ruku preko čela, podigao oči, više ne prema mojoj kravati već prema mom licu, i, na moje veliko zaprepaštenje, također se pokušao nasmiješiti. Bilo je to poput zore dana.

Ovo čudo nije zaključilo tragediju, već ju je potpuno uklonilo, kao što svjetlost čini sjeni. Nije bilo tragedije. Ovo čudo nije promijenilo ništa vidljivo. Slabašna uljanica, stol razbacan papirima, muškarci naslonjeni na zid, boje, miris, sve je ostalo nepromijenjeno. Ipak, sve je preobraženo u samoj svojoj biti. Taj me osmijeh spasio. Bio je to znak jednako konačan, očit u budućim posljedicama, nepromjenjiv kao i izlazak sunca. Označio je početak nove ere. Ništa se nije promijenilo, sve se promijenilo. Stol razbacan papirima oživio je. Uljanica je postala živa. Zidovi su bili živi. Dosada koja je kapala iz svake beživotne stvari u tom podrumu, kao čarolijom, postajala je lakša. Činilo se da je nevidljivi mlaz krvi ponovno počeo teći, povezujući sve stvari u istom tijelu i vraćajući im njihov značaj.

Ni muškarci se nisu micali, no, iako su im se minutu prije činili udaljenijima poput pretpotopne vrste, sada su prešli u sadašnji život. Imao sam izvanredan osjećaj prisutnosti. To je to: prisutnosti. I bio sam svjestan veze.

Dječak koji mi se nasmiješio i koji do prije nekoliko minuta nije bio ništa drugo doli funkcija, alat, vrsta čudovišnog insekta, pojavio se sada kao prilično nespretan, gotovo sramežljiv, čudesne sramežljivosti – terorist! Nije bio ništa manje grub nego bilo koji drugi. Ali otkriće čovjeka u njemu bacilo je takvo svjetlo na njegovu ranjivu stranu! Mi ljudi bacamo ohole zrake, ali u dubini svog srca znamo za oklijevanje, sumnju, tugu.

Još ništa nije rečeno. Ipak je sve bilo riješeno.“

Saint-Exupéry završava razmišljanjem o svetoj univerzalnosti i životvornoj snazi ​​te jedne jednostavne geste, ljudskog osmijeha:

„Briga za bolesnika, dobrodošlica prognanima, sam oprost ne vrijede ništa bez osmijeha koji prosvjetljuje djelo. Komuniciramo osmijehom iznad svakog jezika, klase i političkih opredjeljenja. Mi smo vjerni članovi iste crkve, vi sa svojim običajima, ja sa svojim.“

Ivana Adamić, Book.hr; Brain Pickings

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Portal Book.hr osim tekstova iz tiskanoga izdanja časopisa Book, nudi dodatne zanimljive i važne teme. Naša je želja doprijeti do ljudi, posebno mladih, koji su iz bilo kojeg razloga privremeno ili trajno odustali od Boga i/ili Crkve; želimo im ponuditi Božju riječ na način na koji će je moći shvatiti i prihvatiti. Jednako tako želimo onima koji su u vjeri pomoći da ustraju i da napreduju u svojem odnosu prema Bogu i prema Crkvi.

Naši partneri

Osječko Zaklada Rhema

Pratite nas

Pratite nas na Facebooku Pratite nas na Instagramu Pratite nas na Twitteru Pratite nas na Youtubeu

Kontakt

PORTAL I ČASOPIS BOOK
Ivana Generalića 3
48 000 Koprivnica, Hrvatska
Telefon: +385 (0)95 3886 131
E-mail: [email protected]
Na vrh