Foto: Shutterstock
Iz intervjua: „Nekima može zvučati sablažnjivo i šokantno da Bog voli one koji ga vrijeđaju, odbacuju i mrze, progone i »ubijaju«, a to također čine i drugim ljudima. Jeste li vi sigurni u tu ljubav?“
„Siguran sam više negoli u bilo što drugo na svijetu. Ne samo to, »šokantno« je također i to što Bog takve grešnike ljubi istom ljubavlju kojom ljubi i »nas, fine, bogobojazne i pravedne«! Stvoreni smo iz ljubavi, za ljubav. Isusovi su apostoli bili grešni ljudi, a on je sâm više puta, i djelima, i usporedbama, pokazivao svoju milosrdnu ljubav prema onima koji svjesno ili nesvjesno čine neko zlo sebi ili bližnjima, povređujući tako Očevo srce. (…)
Neobično mi je drago što taj svetac nije bio savršen supermen, religiozni robot, klišeizirana moralno-teološka figura. To što je tu i tamo volio zadimiti, a ipak je bio svet, daje nadu i mnogima…
Očito je dakle – i sto posto sigurno – da nema savršenih te da smo svi potrebni Božjeg milosrđa, koje nam se preobilno nudi i daje. Nedavno me je razveselila fotografija talijanskoga blaženika Piera Giorgia Frassatija, mladića ludo zaljubljena u Krista – slika na kojoj je prikazan s lulom. Ne hvalim duhan, razumije se (osim onaj stari, dobar, hercegovački), ali neobično mi je drago što taj svetac nije bio savršen supermen, religiozni robot, klišeizirana moralno-teološka figura nadasve ugodna ponašanja i rimokatolički nadčovjek. To što je tu i tamo volio zadimiti, a ipak je bio svet, daje nadu i mnogima u sličnim (pa i težim) porocima, iako pjesma kaže: »Od Vatikana do Irana ilegalna je marihuana.« (»Dubioza K.«)
U svetoj misi više puta javno i glasno izričemo svoju grešnost i tražimo smilovanje, međutim u stvarnom životu ne daj, Bože, da nas tko takvima odredi!
Zapravo, nijedan kanonizirani svetac nije bio bez mane ili grijeha, pa je ludo i tragikomično smatrati da smo mi ostali takvi. U svetoj misi više puta javno i glasno izričemo svoju grešnost i tražimo smilovanje, međutim u stvarnom životu ne daj, Bože, da nas tko takvima odredi! Od svih ćemo tražiti savršenost, a svoju ćemo bijedu savršeno prikriti. Učitelj nas nije tako učio. Bez skidanja maske, nema napredovanja. A Gospodin je uporan u tom zahtjevu, da budemo autentični i radikalni, no nikako ne fanatični.
Grešnik mrzi sebe, ali ne može si sam pomoći. Nalazi se u kavezu (možda i zlatnomu), dok mu život prolazi u nekoj unutarnjoj vatri, koja malo-pomalo izjeda i iskrivljuje stvarnost; grijeh je upravo iluzija života
Grijeh je pravo tlačenje, boriti nam se s čitavim falangama demona, i najbolje je da svi lijepo šutimo i zatvorimo se čvrsto u tabernakul. Grešnik mrzi sebe, ali ne može si sam pomoći. Nalazi se u kavezu (možda i zlatnomu), dok mu život prolazi u nekoj unutarnjoj vatri, koja malo-pomalo izjeda i iskrivljuje stvarnost; grijeh je upravo iluzija života. Nisam fatalist, nisam tridentist, lefebrovac ni jansenist, ne podržavam ideju »sudbine«, ne vjerujem u bioenergiju, ne možemo sve svoditi na Đavla, ali ako nas nešto odvede od Stvoritelja, onda naš neprijatelj sasvim sigurno ima svoje kandže u tome. (…)“
Iz knjige „Jao, jao Babilon je pao” autora patera Marka Glogovića.
Više o knjizi možete saznati ovdje. Dopuštenje izdavača za prenošenje ulomka vrijedi isključivo za portal Book.hr.
Knjigu po sniženoj cijeni od 56 umjesto 80 kuna možete nabaviti ovdje.
Posebna pogodnost! Besplatna poštarina za narudžbe iznad 200 kuna.