Foto: Shutterstock
(…) Ta biblijska pozadina pomaže nam da jasnije shvatimo temeljite promjene koje je učinio Krist, naš veliki Veliki svećenik (Heb 4, 14). Prilikom njegova krštenja, nebesa su se otvorila, a prilikom njegove smrti, hramska zavjesa – simbol onemogućavanja pristupa Bogu – se razderala na dva dijela, odozgo prema dolje (Mk 1, 10;15, 38). Kristova uloga u tom pogledu potpuno je suprotna ulozi levitskih svećenika: On otvara pristup Ocu. Ali on to čini na način, da ne umanjuje Božju svetost. Njegovo svećeništvo ne temelji se na odvajanju grešnika od Boga, već na odvajanju grešnika od grijeha. Stoga su svi oni koje je otkupio, pozvani da se približe i uđu u Božju svetu prisutnost, kao što i Novi zavjet navodi: „Pristupajmo dakle smjelo Prijestolju milosti“ (Heb 4, 16). „Imamo dakle, braćo, slobodan ulaz u Svetinju po krvi Isusovoj – put nov i živ što nam ga On otvori kroz zavjesu, to jest svoje tijelo… Pristupajmo stoga s istinitim srcem u punini vjere.“
Sada, čak i onaj najmanji vjernik ima znatno veću privilegiju od velikoga svećenika Izraela: on ili ona može slobodno ući u svetište, prisutnost živoga Boga
Sada, čak i onaj najmanji vjernik ima znatno veću privilegiju od velikoga svećenika Izraela: on ili ona može slobodno ući u svetište, prisutnost živoga Boga – i to ne samo jednom godišnje, već stalno. Cjelokupni život kršćanina sada može biti kao svećenički život gdje sva naša djela i patnje možemo prinijeti kao „žrtvu živu, svetu, Bogu milu“ (Rim 12, 1). Obuhvaćenu jednom savršenom žrtvom Isusa Krista, prisutnom na oltaru.
Autorica: Mary Healy
Iz članka „Dar Liturgijske reforme“. Tekst prenosimo s dopuštenjem autorice.
O veličini i važnosti Kristove žrtve te onome što možemo postići prikazivanjem iste Ocu na Misi, čitajte u knjizi „Sveta Misa. Najsvetiji događaj na svijetu“ (III., prošireno izdanje) autora Josipa Lončara.
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.