Foto: Shutterstock
Tako smo sretni kada dobijemo dijete. Govorimo da je to najbolja stvar koja nam se dogodila i da bolje od toga ne može biti. No onda, djeca napune 16 godina… a naša razina sreće opada i ostaje ondje sve dok se ne odsele. Istraživanja pokazuju da tada naša sreća ponovno raste.
To ne zvuči dobro. Vjerujem da ne želimo imati takvu obitelj. Ja želim imati sretnu obitelj. Zato sam napisao doktorat iz pozitivne psihologije o tome što pokreće naše obitelji. Ako želiš da tvoja obitelj bude sretnija, ove tri stvari mogu to promijeniti.
Razgovor i slušanje onoga što nam djeca govore jedina je stvar koja može pomoći vašoj obitelji da bude sretnija
Prva stvar je ljubav, a ako pitate djecu ona se piše kao V-R-I-J-E-M-E.
Radio sam s obiteljima prije nekoliko godina, i složili smo se da bi bilo najbolje da mogu zaustaviti vrijeme ručka, biti zajedno kao obitelj i razgovarati o stvarima za koje su zahvalni, stvarima koje cijene. Može li to pomoći da se oni osjećaju sretnije?
Vrijeme! Razgovor i slušanje onoga što nam djeca govore jedna je stvar koja može pomoći vašoj obitelji da bude sretnija. Jedan dan smo ručali, razgovarali s djecom o stvarima koje nas čine sretnima. No ipak, jedna kći nije željela govoriti o tome. S obzirom da smo inzistirali, rekla je: „Baš to. Baš to sada. Ovo je jedini trenutak koji mi je uljepšao današnji dan.“
Moramo naći vremena za djecu. Naći vremena da ih pogledamo i poslušamo.
Upitao sam ju: „Što bi ti napravila da si u mojoj koži? Kako bi ovo riješila?“
Druga stvar su granice.
Moja trinaestogodišnja kći rekla mi je jednom: „Tata, tata, mogu li, molim te, imati Snapchat? Ja jedina u razredu nemam Snapchat.“
Jeste li primijetili da su uvijek oni jedini koji nešto nemaju?
Ja sam se pitao, pa zašto se ne bi dopisivala na Facebooku?
Ona mi je odgovorila: „Tata, ti mi govoriš da razgovaram sa svojim prijateljima na Facebooku dok su svi oni na Snapchatu. To je kao da mi govoriš da se odem igrati u park, a svi moji prijatelji su na plaži.“
Zastao sam par sekundi i razmislio… Ali na plaži su šprice, staklo od razbijenih boca, meduze, morski psi… Ona me samo pogledala, zakolutala očima, i rekla: „Tata, jesi li bio u parku zadnje vrijeme?“
Pametno dijete!
Upitao sam ju: „Što bi ti napravila da si na mom mjestu? Kako bi ovo riješila?“
A ona mi je jednostavno rekla: „Hej, tata… ako ti obećam da ću ići na plažu sa šeširom, majicom, kremom za sunčanje, i da neću razgovarati s nepoznatima – hoćeš li me onda pustiti na plažu?“
„Pa to je dobar kompromis. Sviđa mi se to. Idemo pokušati. Možemo vidjeti je li odlazak na plažu siguran.“
Kada provodimo vrijeme s njima, pokazujemo im da ih volimo. Postavljanjem granica, razgovorima, dobivamo puno bolje rezultate.
Možemo li svaki dan pronaći neku stvar koja nas usrećuje? Nešto čemu se možemo veseliti?
Treća je stvar smijeh.
Jedan dan djeca su se kupala u bazenu. Ja sam samo smočio nožni prst i bilo mi je hladno. Odlučio sam da se neću kupati. Okrenuo sam se Daveu, mojem 42-godišnjem prijatelju koji nema djecu, i rekao mu da je voda prehladna i da se neće kupati. Tijekom razgovora primijetio sam da je jedno od moje djece u bazenu s pištoljem na vodu. Razmišljao sam o tome kako da joj kažem da ne šprica po nama. Kako da ju upozorim. Ali dok sam razmišljao, ona je uperila pištolj prema Daveu. U tom trenutku, ja sam se samo bacio da ga obranim. Kako sam padao prema bazenu, shvatio sam da me mlaz vode promašio i da će Dave svejedno biti mokar. Voda je smočila Davea, a on je jednostavno skočio k djeci u bazen. Djeca su počela plivati prema njemu, skakati, i u tom sam trenutku pomislio:
„Justine! Pa ti si zaboravio kako je ovo zabavno. Zaboravio si se smijati. Zaboravio si se zabavljati. Ne bi li bilo lijepo da se možemo samo malo više smijati? Da možemo biti opušteniji kada smo blizu djece?“
Možemo li svaki dan pronaći neku stvar koja nas usrećuje? Nešto čemu se možemo veseliti?
Dajte djeci da slušaju glasno glazbu u vašem domu. I možda vi zaplešete zajedno s njima.
Oni trebaju samo tri stvari: ljubav, granice i smijeh.
Znam da ako im to omogućimo, da će naše obitelji biti sretnije.
Autor: dr. Justin Coulson (Goalcast)
Prevela Tea Tišljarić; Book.hr
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.