Razno

ZAVIRIMO U MJESTO ISUSOVA ROĐENJA

VIDEO Obnovljena Bazilika rođenja Isusova u Betlehemu je nova nada za tamošnje kršćane U Betlehemu, mjestu Isusova rođenja, samo je 1 od 5 stanovnika (22%) danas kršćanin, što je nagli pad u odnosu na samo jedno desetljeće kada je 4 od 5 (84%) bilo kršćana. Razlog tomu je, kaže jedno istraživanje, teška ekonomska situacija. Obnova Bazilike i revitalizacija grada mogla bi biti od ključne važnosti za opstanak kršćana u ovom području...

Bazilika rođenja Isusova

Foto: Screenshot/Pixabay

 

Bazilika rođenja Isusova u Betlehemu sveto je mjesto za kršćane.  Otkako su car Konstantin i njegova majka Helena 327. godine dali izgraditi crkvu nad špiljom gdje se vjeruje da je rođen Isus, hodočasnici putuju u Betlehem kako bi dotaknuli mjesto u špilji rođenja.

Točno mjesto na kojemu je rođen Isus obilježava velika srebrna zvijezda s četrnaest krakova.

Tijekom 1700 godina postojanja crkva je preživjela invazije, promjene režima, požare, potrese… a nije bila podvrgnuta većim obnovama od 1480. godine. UNESCO ju je 2012. godine uvrstio na popis ugrožene svjetske baštine. Godinu dana prije, pokojni Said Tawfik Khoury osnovao je Bethlehem Development Foundation (BDF) kako bi obnovio crkvu.

Bazilika je kompleksna građevina koja se sastoji od nekoliko dijelova. Crkvi Isusova rođenja pridodana je crkva sv. Katarine. U sklopu bazilike je i niz kapelica, poput kapele svetog Josipa posvećena ukazanju anđela Josipu, kapele nevinih koja obilježava Herodov progon i ubijanje djece, ili kapele svetog Jeronima u kojoj je Biblija prevedena na latinski jezik.


Pred bazilikom nalazi se veliki popločeni trg, mjesto odmora i okupljanja hodočasnika. Posebno na Badnjak.

Tijekom posljednjih osam godina na obnovu je potrošeno 15 milijuna dolara, a kako piše Aleteia, BDF sada, sa svojom sestrinskom organizacijom, neprofitnom američkom Zakladom prijatelja Betlehema (AFBF), prikuplja dodatnih 2 milijuna dolara za završetak obnove.

„Crkva Rođenja je, koliko za kršćane, i povijesno blago”, rekao je glavni direktor i izvršni direktor Mazen Karam za Aleteiu te dodao, „napravili smo veliki napredak i radujemo se dovršetku posla da ovo blago vratimo u svijet.”

“Vrata poniznosti”. Na pročelju bazilike Rođenja Isusova u Betlehemu još uvijek se nalaze obrisi antičkih vrata, koja su s vremenom postala sićušni prolaz jedva metar i pol visok. Njihova nizina imala je ulogu spriječiti bilo koga ući na konju i tako zaštititi ovo sveto mjesto

Godine 2019. obnovljena crkva ponovno je bila popularno turističko mjesto i imala je ono što je Karam nazvao „godinom bogatstva” s posjetom od 2,5 milijuna turista. Zatim je pandemija udarila 2020., zaustavivši napredak u nastojanju da se oživi Betlehem.

Turizam – nada za kršćane

Karam vidi rad Betlehemske razvojne zaklade kao ključ za poboljšanje ekonomskih prilika za kršćane u Betlehemu kojih je, zbog teške ekonomske situacije sve manje.

Čak i prije pandemije, kršćani u Palestini postali su ugrožena vrsta. Godine 1922., na kraju osmanske ere, bilo je oko 70 000 kršćana koji su činili 11% stanovništva. Danas u cijeloj Palestini živi samo 47 500 kršćana. To je samo 1,7% stanovništva. U Betlehemu, mjestu Isusova rođenja, samo je 1 od 5 stanovnika (22%) danas kršćanin, što je nagli pad u odnosu na samo jedno desetljeće kada je 4 od 5 (84%) bilo kršćana.

Prema istraživanju koje je proveo Philos Project, inicijativa sa sjedištem u SAD-u koja promiče pozitivan kršćanski angažman na Bliskom istoku, 59% kršćana u Palestini reklo je da su ekonomski uvjeti glavni razlog zašto bi razmišljali o emigriranju.

„Jedina nada je revitalizirati Betlehem, a to je jedan od ciljeva ove inicijative“, rekao je.

Osim obnove crkve Isusova rođenja, BDF je financirao projekte za dovođenje turista u Betlehem.

„Cilj ove inicijative koju smo pokrenuli 2011. godine bio je obnoviti Betlehem i razviti ga na način da ponovno postane važno turističko odredište, kao što je to bilo u ranim stoljećima. Zapravo, to je bila prva turistička destinacija, Magi su došli iz Perzije vidjeti Isusa, prvi turisti ikada, a sada je moramo čuvati za generacije koje dolaze.”

Uz pomoć donacija stranih zemalja, uključujući Njemačku, Francusku, Sjedinjene Američke Države i neke arapske zemlje, BDF je počeo provoditi poboljšanja u infrastrukturi Betlehema. U izradi je novi plan gospodarenja otpadom za grad, općinski plan solarne energije i novi sustav prometnica.

„Ulice su uske — neke ulice potječu iz Isusovog vremena, širina ulice je širina dva magarca koja prolaze jedan pored drugog”, objasnio je Karam.

Uz ulaganja u infrastrukturu, turistička je industrija brzo napredovala. Prema Karamovim riječima, u posljednjih deset godina Betlehem je udvostručio broj raspoloživih hotelskih soba. U 2019., rekao je, grad je dodao pet novih hotela.

Politička situacija

Ipak, i s povećanim kapacitetom za turiste, Betlehem se suočava sa značajnim preprekama zbog političke situacije u Palestini.

Nedavna direktiva, na primjer, izraelskog ministarstva turizma zabranila je noćne posjete Betlehemu, navodno zbog izraelske politike o koronavirusu. Turistički autobusi koji dolaze iz Izraela smiju se zaustaviti u Betlehemu samo nekoliko sati prije povratka u Izrael.

Karam rješenje vidi, odnosno savjetuje turistima dolazak iz Jordana.

„Biti u Betlehemu i prenoćiti… je iskustvo za sebe. Tu je stotine crkava. Gdje god da hodate, svaki kamen ima značenje u Betlehemu”, kaže.

U nastavku pogledajte obilazak crkve (2021- godina) s YouTube kanala Feet on the Ground.

Aleteia; Ivana Adamić, Book.hr

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh