Roditelji i djeca

KAKO ODGAJATI DOBRU KATOLIČKU DJECU

Potaknite dijete na sudjelovanje u Misi Što je djeci zabavnije, to će više naučiti

Foto: Shutterstock

 

Ne postoji pravilo o dobi kada roditelj treba dijete početi voditi na Misu. Sjećam se da sam bila još vrlo mala djevojčica kada su me roditelji vodili na Misu u gradić pored meksičke granice; promatrala sam majke kako donose novorođenčad u naručju i polažu ih u klupe. Cijela je Misa protekla uz zvukove cendranja, meškoljenja i plakanja te djece, ali nitko se na to nije obazirao.

Mnogo puta sam čula da roditelji ne vode djecu na Misu iz razloga koji to uopće nije, a to je da je vođenje djece na Misu roditeljima gnjavaža, a djeci bespotrebno jer ionako ne razumiju što se u Misi događa

U određenim sredinama ljudi nisu navikli vidjeti tek malene bebe u crkvi, a ja osobno mislim da je pritom temperament djeteta odlučujući faktor. S mirnijom djecom je jednostavnije te njihov plač i kretanje nikoga ne uznemiruje, a ono od samoga rođenja može upijati ozračje koje stvara Misa. Življa djeca pak znaju biti izazov i ponekad roditelju nije lako zadržati ga na jednome mjestu i zatvorenih usta.
Mnogo puta sam čula da roditelji ne vode djecu na Misu iz razloga koji to uopće nije, a to je da je vođenje djece na Misu roditeljima gnjavaža, a djeci bespotrebno jer ionako ne razumiju što se u Misi događa. Ali kako će početi razumijevati što je Misa i što se u njoj događa ako na Misu ne idu? Osobno smatram da bi do četvrte ili pete godine već sva djeca trebala ići na Misu.

Misa sadrži sva četiri načela koja su obično dio svakodnevne djetetove molitve: pokajanje, molba, prikazanje i zahvaljivanje

Pogrešno bi bilo očekivati, a to vrijedi za većinu djece, da ona u dobi od tri do pet, pa čak i do deset godina mogu provesti cijelu Misu u miru, tišini i bez meškoljenja. Ali bez obzira na to, još prije nego što nauče čitati, djeca nauče tijek i oblik Mise i mogu sudjelovati u njoj na intelektualnoj razini kao i mnogi odrasli, a u nekim slučajevima to čine i bolje od njih.
Kao molitva koja završava žrtvom, Misa sadrži sva četiri načela koja su obično dio svakodnevne djetetove molitve: pokajanje, molba, prikazanje i zahvaljivanje.

Dijete može shvatiti sva ta četiri koncepta ako je u obitelji odgajano da razumije te duhovne stvarnosti. Dijete će intelektualno moći pratiti Misu primjenjujući te poznate mu odnose na Boga. S tog gledišta Misa mu više neće biti događaj pun tajanstvenih riječi, nego uistinu oblik molitve kojom se Bogu daje najveća moguća hvala. Dijete je već u obitelji, barem bi tako trebalo biti, naučilo u svakodnevnoj komunikaciji služiti se izrazima kao što su: „Žao mi je…”, „Molim te, možeš li…”, „Nudim/Predlažem ti…” i „Hvala ti…”.

Slikovnica za misu

Sva dodatna pojašnjenja vezana za ono što se događa u Misi roditelj može djetetu pružiti kod kuće, ali ponekad je neizbježno ono tiho došaptavanje između djeteta i roditelja na Misi kada u danom trenutku treba reagirati. Iz tog je razloga dobro po dolasku u crkvu naći mjesto u klupi odakle se dobro vidi što se događa na oltaru, gdje su ometanja dječje pažnje minimalna i gdje je moguće ometanje drugih vjernika svedeno na minimum.
Za vrlo malu djecu postoje na tržištu tzv. slikovnice za Misu kojima se kroz ilustracije i riječ djeci približava unutrašnjost crkvenog prostora, simbolika u dekoraciji, slike na prozorima i zidovima, kipovi… Ako ne možete pronaći zadovoljavajuću „slikovnicu za Misu”, možda je možete izraditi sami, tj. uz pomoć djece. Bit će to onda mali album ili bilježnica sa svetim sličicama koje simboliziraju ono što se događa u Misi, a postupak stvaranja slikovnice može za djecu i vas biti vrlo zabavan i edukativan. Što je djeci zabavnije, to će više naučiti.

Iz knjige „Kako odgajati dobru katoličku djecu“ Mary Reed Newland. Dopuštenje izdavača za prenošenje ulomka vrijedi isključivo za portal Book.hr.

Knjigu možete nabaviti ovdje.

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh