Foto: Shutterstock
Svatko u životu ima neki cilj koji žarko želi postići: neki teže tome da od sebe stvore sliku produhovljene i moralno ispravne osobe, drugi žele biti intelektualno nadmoćni, treći pak žele biti bogati ili lijepi, a nekome je cilj čak stvaranje idealne obitelji ili postizanje sportskog uspjeha. Opasnost koja stoji na putu postizanju bilo kojeg cilja može proizvesti emocionalnu, intelektualnu, moralnu, pa čak i duhovnu neuravnoteženost – razdor u nama samima koji proizlazi iz straha od nesigurnosti u to hoćemo li ostvariti cilj i hoćemo li ga uspjeti zadržati, koji nazivamo stresom.
Posljedice dugotrajnog stresa
Dugotrajan stres može biti opasan: živjeti godinama raspet vlastitim ambicijama može nas dovesti do licemjerja ili depresije, tjelesnih bolesti ili promjene osobnosti. Što god da učinimo ili je nagrađeno nečijom pohvalom, ili kažnjeno nečijim nezadovoljstvom, pa čak i osudom. Ne bismo li to izbjegli, lažno se predstavljamo, stvarajući određenu mimikriju. Svaka je prijetvornost posljedica velika stresa.
Ako neprestano lažemo o sebi samima i stalno poričemo istinu o sebi pred ljudima i Bogom, naš je stres golem – tako velik da ga više ne možemo ni zamijetiti, jer ne primjećujemo ništa drugo osim njega, nikakvu različitost. Ponekad je zamijetimo u drugima, a rjeđe u sebi: netko ima neobičan neprirodan glas ili se neprestano smije ili jadikuje, brzo govori ili čini jednolične stanke u govoru, uzdiše kao da nosi veliko breme, prekriva usta rukom kao da se boji da će mu se netko zagledati unutra i doznati nešto više, ili svrne pogled, trepće ne bi li sakrio zjenice i tako nas promatra, sliježe ramenima istodobno uvjeren kako se s nekime slaže u svemu, dok se netko drugi iznimno trudi zadobiti našu pozornost, a uza sve to još idu i očevidno ulagivanje, svečana obećanja u beznačajnim stvarima, citiranje velikih ljudi i pametnih misli, neprestano pozivanje na autoritete i, naposljetku, agresivno osporavanje nečega.
Sve to, kao što znamo iz života, može biti naznakom da netko živi u laži ili barem ne želi da drugi doznaju istinu o njemu koju on sam ne želi priznati i, recimo to kolokvijalno, „prodaje maglu“. (…) Otrgnutost od istine o sebi i začaranost iluzornim ambicijama dovodi do toga da isprva izgubimo dodir sa samim sobom, potom s Bogom, i na kraju s ostalima. Prijetvornost nas izolira od svijeta…
Ulomak iz knjige „Ranjeno svjetlo” autora patera A. Pelanowskog. Više o knjizi možete saznati ovdje. Dopuštenje izdavača za prenošenje ulomka vrijedi isključivo za portal Book.hr.
O knjizi „Ranjeno svjetlo“
U Ranjenom svjetlu dobit ćete odgovore na pitanja:
- Zašto trebam voljeti sama sebe onakva kakav jesam
- Kako nas molitva može osloboditi od kompleksa?
- Što je najveći grijeh?
- Kako nas Evanđelje svetog Ivana može spasiti od ispraznog života? …
Ova će Vam knjiga pomoći da se oslobodite tereta prošlosti. Shvatit ćete kako Vas životni porazi mogu ojačati. Naučit ćete što učiniti kako biste vidjeli da je svaki trenutak Vašega života vrijedan. Osjetit ćete da je bit Vašega života mnogo više nego samo preživjeti.
Želite kupiti knjigu ili se informirati o cijeni?
Ako naručujete iz Hrvatske, kliknite na gumb „Kupi knjigu”.
Ako naručujete iz inozemstva, kliknite na gumb „Kupi knjigu iz inozemstva”.
Ako želite pročitati više o samoj knjizi, ili ste je već pročitali pa je želite ocijeniti, molimo Vas da kliknite na gumb „Recenzija”. (Molimo Vas da ocjenjujete samo ako ste knjigu doista pročitali!)
Priredila Gabriela Jurković; Book.hr