Vijesti

OBLJETNICE

Nazaretska kućica Svete obitelji donijela milost za hrvatski narod U srijedu, 10. svibnja slavimo svetkovinu Majke Božje Trsatske (prošlo je 726 godina otkako je, prema predaji, na mjestu današnjeg svetišta Gospe Trsatske osvanula Nazaretska kućica Svete obitelji). A ovogodišnja je svetkovina u znaku obilježavanja 650. obljetnice čudotvorne slike Gospe Trsatske tzv. „Majke milosti”! Svečana proslava održat će se 1. srpnja

Foto: Pixabay

 

Kućicu Svete obitelji su u Hrvatsku donijeli anđeli

Kućica se spuštala uz zasljepljujuću svjetlost, a nepokretnog trsatskog župnika ozdravila Majka Božja koja mu se objavljuje riječima: „To je moja kućica”.

Ponekad zaboravljamo da je naša domovina nagrađena mnogim milostima. Jedna od takvih je najstarije hrvatsko marijansko svetište, svetište Majke Božje Trsatske u Rijeci. Upravo na ovom mjestu se u prošlosti tijekom tri godine i sedam mjeseci nalazila Nazaretska kućica Svete obitelji. Ona ista u kojoj je rođena Djevica Marija, u kojoj je živjela sa sv. Josipom i u kojoj je odrastao i živio Isus. Prema svjedočanstvima kućicu su donijeli anđeli 10. svibnja 1291. i spustili je na Trsat. Potom su je anđeli 10. prosinca 1294. prenijeli u Italiju u blizinu Recanatija, na privatni posjed gospođe po imenu Lauretta. Kućicu su obilazili hodočasnici, no nažalost i razbojnici. Stoga je kućica treći put nakon osam mjeseci po anđelima ponovno prenesena u Loreto u Italiji gdje se nalazi i danas. U Italiji su mnogi pojedinci svjedočili kako se uslijed dolaska i odlaska kućice iz oblaka pojavila neobična zasljepljujuća svjetlost.

Glavni oltar svetišta Majke Božje Trsatske

Glavni oltar svetišta Majke Božje Trsatske

To uistinu jest Nazaretska kućica

Zidovi Kućice se i danas mogu u centimetar sastaviti s onima koji su preostali u Nazaretu a građevni materijal Kućice potpuno je istog sastava kao materijal ostataka Kućice u Nazaretu

Poduzeta su brojna istraživanja, koja su potvrdila da to uistinu jest Nazaretska kućica. Uspjelo se dokazati da je u istom danu kućica u Nazaretu nestala, a pojavila se na trsatskom brežuljku u šumi. Nisu postojale ljudske snage koje su u ono vrijeme mogle učiniti da kućica prijeđe 2000 km u jednom danu. Prvi su je na trsatskom brežuljku pronašli radnici, koji su se začudili znajući da na tom mjestu nema koliba i kuća, a i da je to mjesto uz strminu, te je ljudima bilo teže dostupno za gradnju. U kućici duljine 9,52 i širine 4,10 metara nalazio se kameni oltar s kipom Majke s Djetetom, a poviše oltara nalazio se grčki križ s Raspetim Isusom te natpis „Isus iz Nazareta, Kralj židovski”. Bilo je tu i: ognjište, ormar, posude, pribor za blagovanje i niz drugih predmeta. Drvosječe su prilikom pronalaska pomislili da je to kapelica. Tadašnji trsatski župnik, Aleksandar Jurjević, nepokretan i veoma bolestan, posvjedočio je da mu se u snu ukazala Majka Božja i rekla da je to njezina kućica, nakon čega je odmah zadobio ozdravljenje. Uspoređujući pripadajući dio kućice koji je ostao ugrađen u stijeni u Nazaretu s tri stijenke kućice koje se nalaze u Loretu, nakon iscrpnih se istraživanja uvidjelo da oni u potpunosti odgovaraju jedni drugima, kako po obliku i dimenzijama po kojim bi se kućica opet mogla objediniti, tako i po sastavu od kojeg su zidovi građeni.

Zašto smo baš mi u Hrvatskoj zadobili toliku milost?

Činjenica da su Kućicu prenijeli anđeli sama je po sebi čudesna. No, pitamo li se ikada zašto smo baš mi Hrvati zadobili toliku milost? Postajemo li ikada svjesni koliko smo ljubljeni, kad je ovako blizu naših očiju došla potvrda da je Sveta obitelj s nama? I dok samo čitamo ove retke, u duhu možemo vidjeti kućicu koja se spušta s Neba pred našim očima, uz riječi: „Želim da i ti budeš svjedok… Pred tvoje oči stavljam svete zidove, hram u kojem će se događati početak najuzvišenijeg predanja Moje ljubavi prema čovjeku.” Tu je Marija ugledala arkanđela Gabrijela, koji joj navijestio radosnu vijest, tu je sveti Petar držao prve mise nakon Isusova uskrsnuća… To je sâm dar Božji za naš hrvatski narod.

Čudotvornu slika Gospe Trsatske navodno je naslikao sv. Luka evanđelist

Povjesničari su dokazivali da je „Majku milosti” naslikao sv. Luka, proučavajući sve njegove slike diljem svijeta. Također i arhivski spisi iz trsatskog franjevačkog samostana, koji su se, zbog najezda Turaka, čuvali u Medvedgradu, dokazivali su da je autentična. Fra Franjo Glavinić u svome rukopisu pod naslovom „Koncept” tvrdi da nema sumnje da je to djelo originalno jer sve slike sv. Luke posjeduju čudotvornost.

Na Trsatu je početkom 14. stoljeća na mjestu na kojem je stajala Kućica izgrađena crkva, u koju dolaze mnogi hodočasnici, a od 1367. godine na glavnom je oltaru izložena čudotvorna slika Gospe Trsatske, „Majka milosti”, po kojoj štovatelji zadobivaju mnoga uslišanja svojih molitava, među kojima i čudesna ozdravljenja. Svetištu je ovu sliku Blažene Djevice Marije prije 650 godina darovao papa Urban V., sa željom da utješi narod koji je žalovao zbog premještanja Nazaretske kućice. Sliku je navodno naslikao sv. Luka evanđelist a autentičnost tog djela, te podatak da je Sliku uistinu naslikao sv. Luka, potvrđuju mnogi povijesni spisi. Dio dokaza čine arhivski spisi iz trsatskog franjevačkog samostana, koji su se, zbog najezda Turaka, čuvali u Medvedgradu a izgubljeni su u nedavnoj prošlosti. No, i povjesničari koji su se bavili proučavanjem djelâ koja je napravio sv. Luka tvrde da je neupitno kako je ovo jedna od mnogih slika istog autora. U arhivi trsatskog samostana čuva se rukopis „Koncept”, i njegov prijepis pod nazivom „Čistopis”, u kojem povjesničar trsatskog svetišta fra Franjo Glavinić, također cijenjeni hrvatski književnik, tvrdi kako nema sumnje da je ovo djelo naslikao sv. Luka. Pored arhiviranih spisa, koji su se čuvali s dokazima, čudotvornost Slike Glavinić promatra kao još jedan od dokaza da iza ovoga djela uistinu stoji njezina originalnost i sv. Luka.

Ovu trsatsku čudotvornu sliku, naslikanu na cedrovoj dasci, moguće je promatrati kao prikaz, koji je suvremenom čovjeku privilegij, jer na njemu sv. Luka donosi lik Marije, koju je osobno poznavao. Stoga bismo kao promatrači trebali poželjeti duboko prodrijeti u detalje koji otkrivaju tajanstvenost izgleda naše Nebeske Majke. Naime, na slici je, na simboličan način, prikazano kako Marija doji Dijete Isusa držeći ga u naručju. Oboje imaju ozbiljni izraz lica, a svi elementi na slici ostavljaju zamjetljivu tjelesnu disproporcionalnost, snažne kontraste i oštrinu prikaza. Unatoč tome nemoguće je otkloniti snažan dojam kod ‘omekšanih detalja’, koji donose toplinu i poruku Majčine ljubavi. Samo Marijin pogled je upravljen prema promatraču, što zasigurno nije slučajno. Sv. Luka upravo želi donijeti lik Marije koja, šutke, prodire i progovara u srcu do svakog promatrača.

Čudotvorna slika Majke Božje Trsatske

Čudotvorna slika Majke Božje

Oltar ispod čudotvorne slike

Oltar s čudotvornom slikom Majke Božje (iza glavnog oltara svetišta na Trsatu)

Produljenje potpunih oprosta na Trsatu

Povodom 650. obljetnice čudotvorne slike Gospe Trsatske – svečana će se proslava održati 1. srpnja – papa Franjo je dopustio da ulazna vrata crkve ostanu Sveta vrata ili Vrata milosrđa. Time se ‘produljila’ prilika za potpune oproste do 26. studenog ove godine, što je velika milost jer je za sve druge crkve diljem svijeta Godina milosrđa završila. Vjernicima je dopušteno svakog dana činiti potpune oproste za sebe ili neku pokojnu dušu u čistilištu. Oprost je otpuštanje vremenite kazne za grijehe za koje je krivica već izbrisana. Potpuni oprost smije zatražiti vjernik čista srca, ispovijeđen unutar najviše 15 dana, pričešćen na dan traženja oprosta uz uvjet da izmoli Očenaš, Vjerovanje, molitvu na nakanu Svetog Oca pape, te Pokoj vječni ako je osoba za koju se traži potpuni oprost pokojnik.

Za primanje potpunog oprosta potrebno je

Najčitanije

Na vrh