Mladi

KONTAKTIRALI SMO EHO, FRAMU I DUHOS

Kako pristupiti zajednicama za mlade u Hrvatskoj i što mladi dobivaju priključenjem Svaka od tih zajednica djeluje na svoj način i na različitoj lokaciji, ali sve imaju isti cilj: približiti mlade Kristu.

Foto: Facebook | Duhos, Eho i Frama 

Papa Franjo individualizam naziva ‘bolešću društva’, a zajednice definira kao ‘vitalne stanice ne samo tijela Crkve nego i samoga društva’. Upravo smo, u današnjem svijetu individualizma – više nego ikada prije – potrebni jedni drugih. Potrebni smo zagovorne molitve, utjehe i zajedničkog smijeha. Potrebni smo sigurnog okruženja koje će nas usmjeravati bliže Kristu, a osobito dok smo još mladi, nezreli i neiskusni. 

Kontaktirali smo predstavnike triju katoličkih zajednica za mlade: Jelenu Žinić, potpredsjednicu Frame, Marka Matijaševića, predsjednika Eho projekta i Krešimira Tomića, predsjednika Duhosa. Svaka od tih zajednica djeluje na svoj način i na različitoj lokaciji, ali sve imaju isti cilj: približiti mlade Kristu. Predstavnici su nas, svojim odgovorima, uputili u djelovanje zajednica, njihovu pristupačnost i sadržaj susreta.

EHO

Koliko članova broji vaša zajednica te kada i gdje se održavaju susreti? 

Naša zajednica broji 46 članova, a susreti se održavaju svaki ponedjeljak u 20 sati u Gundulićevoj 12, osim zadnjeg u mjesecu kada nemamo susrete. Inače, naš prostor je otvoren kroz dan, najčešće u jutarnjim terminima pa je slobodno doći i pomoliti se u molitvenoj sobi.

Postoje li kriteriji za pristup zajednici? 

Prvi kriterij je da netko počne dolaziti na otvorene susrete, a onda kroz neko vrijeme ćemo vidjeti je li osoba spremna za formaciju i ulazak u zajednicu. Ta formacija i vođenje ljudi su nam ključni jer tu možemo vidjeti je li baš naša zajednica za tu određenu osobu.

Kako izgleda prosječan susret?

Susret izgleda tako da na početku imamo slavljenje, a onda nagovor/svjedočenje i nakon toga molitvu.

Što mladi dobivaju priključenjem vašoj zajednici? 

Dobivaju braću i sestre koji će biti uz njih. Zajedništvo nam je jako važno i zato ga i njegujemo. Osim zajedništva tu su i ostale formacije i učenje koje je za članove. Želimo da članovi budu educirani o svojoj vjeri i da mogu tu istu vjeru prenositi dalje. Svaki zadnji ponedjeljak u mjesecu imamo misu i klanjanje samo za članove s našim duhovnikom.

DUHOS

Koliko članova broji vaša zajednica te kada i gdje se održavaju susreti? 

Duhos broji oko 50 aktivnih članova koji djeluju u raznim timovima: liturgijski, slavljenički, volonterski, medijski, molitveni i evangelizacijski tim te ČUPOS (čuvari Presvetog oltarskog sakramenta). Međutim, susrete pohode i oni koji nisu aktivni članovi zajednice tako da nas uvijek bude više od spomenutih 50. Susreti se održavaju svakog utorka, u 20:00 sati, u crkvi sv. Ćirila i Metoda u Divaltovoj ulici u Osijeku.

Postoje li kriteriji za pristup zajednici? 

Strogi kriteriji ne postoje jer smo, prvenstveno, zajednica studenata i radničke mladeži. Iako su članovi zajednice pretežito mladi i studenti, svi koji žele mogu doći na susrete koji su uvijek otvoreni.

Kako izgleda prosječan susret?

Susreti utorkom su u obliku kateheze i klanjanja, a obrađujemo teme bliske mladima, teme koje će njima biti poticajne i koje će im pomoći u rješavanju njihovih nedoumica i problema. Također, mladi imaju priliku doći pred Presveto skoro svaki dan u tjednu, a Presveto je izloženo u sveučilišnoj kapelici na osječkom kampusu. Poslije klanjanja imamo svojevrsno druženje uz igre ili razgovore.

Što mladi dobivaju priključenjem vašoj zajednici? 

Iz iskustva koje imam duži niz godina primjećujem da mladi u zajednici upoznaju Krista. Krista onakvog kakvog ga naviješta i Evanđelje. Svaki tjedan ga mogu upoznavati sve dublje, pričati s Njime, gledati Ga, donijeti mu svoje probleme… Mislim da je to prijateljstvo s Kristom glavno što mladi odnose s naših susreta. Uz Krista, studenti i mladi stječu prijatelje koji imaju isti pogled na vjeru, koji pridaju važnost tome i kojima je život protkan vjerom. Svijet je poprilično zapustio vjeru i Boga te je ohrabrujuće imati prijatelje koji će nas gurati kroz taj svijet. Kao što nam i Biblija govori:

Vjeran prijatelj pouzdana je zaštita;

i tko ga je stekao našao je blago.

Pravom prijatelju nema cijene

niti se može izmjeriti njegova vrijednost.

Pravi je prijatelj balzam života,

nalazi ga onaj tko se Gospoda boji.

Tko se Gospoda boji, nalazi prave prijatelje,

jer kakav čovjek, takav mu i prijatelj.

Vjerujem da su mnogi mladi već našli svoje blago na našim susretima i da će još mnogi svoje blago početi iskopavati. Ono je tu, u Kristu, u nama.

Frama

Koliko članova broji vaša zajednica te kada i gdje se održavaju susreti?

Franjevačka mladež (Frama) je bratstvo mladih katolika koji su pozvani od Duha Svetog na evanđeoski život u bratstvu i nasljeđivanje Krista po uzoru na sv. Franju Asiškog. Frama djeluje po cijeloj Hrvatskoj, a podijeljena je u četiri velika područna bratstva: Zagrebačko, Osječko, Splitsko-dubrovačko i Zadarsko-šibensko bratstvo. Sveukupno su formirana 53 bratstva po cijeloj Hrvatskoj, a u njima djeluje čak 1420 mladih framaša.

Mjesni susreti se odvijaju u franjevačkim samostanima jednom tjedno, a vrijeme održavanja se razlikuje od bratstva do bratstva. Osim susreta, Frama nekoliko puta godišnje organizira događaje na područnoj i nacionalnoj razini koji doprinose povezanosti među svim Framašima diljem Hrvatske.

Postoje li kriteriji za pristup zajednici? 

Na put poziva može se uključiti svaka osoba od 15 do 25 godina. Potrebni su samo odvažnost i dobra volja za odlučiti se; život posvetiti Gospodinu Isusu Kristu i prepoznavati Ga u braći i sestrama, a osobito u onima koji trpe.

Kako izgleda prosječan susret?

Prosječan framaški susret izgleda ovako: na početku, nakon što se svi skupimo, zajedno molimo časoslov. Zatim otpjevamo nekoliko duhovnih pjesama, a poslije toga slijedi glavni dio susreta – predavanje koje drže Framaši, fratri, gosti predavači itd. Teme budu raznolike: od crkvenih i franjevačkih pa sve do svjetovnih. Osim takvih susreta, organiziraju se i rekreativni te zabavni susreti.

Nakon predavanja se dijelimo u grupe pa u njima raspravljamo u temi i odgovaramo na zadana pitanja. Tako se još više upoznajemo i zbližavamo. Zatim slijedi kratki plenum u kojem svaka grupa iznosi svoje zaključke. Iako, ponekad umjesto pitanja budu zadaci poput osmišljavanja skeča ili pjesme na zadanu temu. Službeni dio susreta završava molitvom Franjevačke mladeži, a nakon toga slijedi druženje uz pjesmu i slatkiše. Svaki susret bude poseban i drugačiji jer predavač ima slobodu održati ga onako kako želi.

Što mladi dobivaju priključenjem vašoj zajednici? 

Mladi dobivaju cjeloživotno iskustvo koje ih mijenja na bolje te im pomaže da stvore čvrsta prijateljstva utemeljena na Kristu. Preko Frame imaju priliku upoznati sebe, Boga i sve to uz braću i sestre koje im Svevišnji stavlja na put. U Frami taj poziv obuhvaća razdoblje upoznavanja s bratstvom, razdoblje priprave za obećanja te razdoblje raspoznavanja i produbljivanja vlastitog poziva.

L.M.; Book.hr

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh