Roditelji i djeca

SAMOPOUZDANJE

Kako na djevojke utječe pretjerano korištenje društvenih mreža Zastrašujuća je činjenica da mnoge djevojke satima pokušavaju snimiti „savršenu fotografiju“

Foto: Pixabay

 

Društvene mreže mogu postati velik problem za djevojke. Zastrašujuća je činjenica da mnoge djevojke satima pokušavaju snimiti „savršenu fotografiju“ iz različitih uglova, zatim je malo „poprave“ i onda objave na svome profilu, primjerice na Instagramu, da bi je nakon nekoliko minuta uklonile jer nisu skupile dovoljno „lajkova“. Taj pritisak da njihova slika mora postići to „online savršenstvo“, veoma štetno djeluje na njihovo samopouzdanje.

Prije društvenih mreža bilo je mnogo lakše odvojiti se od drugih i promišljati u miru svoje privatnosti. Danas su mladi u neprestanom kontaktu jedni s drugima

Još do prije nekoliko godina ovaj problem nije postojao. Neprestana izloženost komentarima vršnjaka, pa makar to bio samo „lajk“ ili njegov izostanak, nije nešto s čime su se morale nositi starije generacije. Prije društvenih mreža bilo je mnogo lakše odvojiti se od drugih i promišljati u miru svoje privatnosti. Danas su mladi u neprestanom kontaktu jedni s drugima.

Pretjerano korištenje tih platformi nagriza njihovo samopouzdanje i nameće osjećaj da nisu dovoljno vrijedni

Pretjerano korištenje tih platformi nagriza njihovo samopouzdanje i nameće osjećaj da nisu dovoljno vrijedni. Dakle, narušava se sve ono što je otac godinama nastojao usaditi svojoj kćeri. Vrijednosti su to koje je mnogo lakše srušiti nego izgraditi. Nametnuta im je „potreba“ da njihovi vršnjaci odobre ono što rade, kako izgledaju…

Objavljujući slike, djevojke neprestano traže potvrdu svojih vršnjaka, a što su te fotografije izazovnije, to je više „lajkova“. One ugrožavaju svoje tjelesno i psihičko zdravlje prihvaćajući i upuštajući se u razne online izazove

Linije moralnog i čednog ponašanja zamagljene su carstvom društvenih mreža. Objavljujući slike, djevojke neprestano traže potvrdu svojih vršnjaka, a što su te fotografije izazovnije, to je više „lajkova“. One ugrožavaju svoje tjelesno i psihičko zdravlje prihvaćajući i upuštajući se u razne online izazove. Primjerice, veoma je popularan izazov da djevojka na slici s unutarnje strane bedara ima prazninu određene širine. Događa se da djevojke razviju poremećaje u prehrani pokušavajući postići takve nebulozne ciljeve. Iako se ti trendovi vrlo brzo mijenjaju, djevojke vrlo lako upadnu u zamku povođenja za onime što rade drugi i poduzimanja drastičnih mjera ne bi li izgledale poput instagramskih „ljepotica“ koje su i same u zamci.

Polako prestaje činiti ono što joj nalažu Božji zakon i vlastita savjest te počne pokušavati zadovoljiti tuđe kriterije ne bi li impresionirala druge

Tako se malo-pomalo djevojka zatekne u okruženju koje nezdravo djeluje na nju u tjelesnom i psihičkom, ali i duhovnom smislu. Polako prestaje činiti ono što joj nalažu Božji zakon i vlastita savjest te počne pokušavati zadovoljiti tuđe kriterije ne bi li impresionirala druge.

Iz knjige „Kako pravi muškarci odgajaju svoje kćeri“ autora Alana Migliorata! Dopuštenje izdavača za prenošenje ulomka vrijedi isključivo za portal Book.hr. 

Knjigu možete kupiti ovdje. Više o knjizi saznajte ovdje.

Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.

Najčitanije

Na vrh