Duhovnost

O ISTOČNOJ CRKVI

Časoslov – zajednička molitvena baština kršćanskog Istoka i Zapada (II.)

Foto: Pixabay

 

Stvorenje i vrijeme kao kozmički sakrament Boga Spasitelja

Časoslov je na Istoku i danas bitni dio bogoslužja

Premda molitva časoslova spada u zajedničku baštinu zapadnog i istočnog kršćanstva, njegova sudbina u povijesti na Zapadu i Istoku nije bila jednaka. U svim istočnim kršćanskim Crkvama i obrednim tradicijama časoslov je do danas ostao bitni dio dnevnog crkvenog bogoslužja te se redovito vrlo svečano slavi u crkvama kao javni i zborni bogoštovni čin mjesne ili lokalne Crkve. U svakoj istočnoj Crkvi redovito ćemo naići na svakodnevno slavljenje Jutarnje i Večernje, dok se euharistijsko slavlje redovito slavi nedjeljom i blagdanom. Za istočnog će kršćanina biti jednako važno da uoči nedjelje i blagdana prisustvuje svečanom bdijenju kao i to da u nedjelju ujutro sudjeluje na božanskoj liturgiji. U nekim istočnim Crkvama kanonski propisi obvezuju vjernike da sudjeluju na Večernjoj i Jutarnjoj prije primanja pričesti. Slično je bilo i u zapadnom kršćanstvu tijekom prvog milenija. Kasnije je, međutim, u Katoličkoj crkvi časoslov postao uglavnom obveza i osobna molitva klerika i redovnika te je kod laika zamijenjen pobožnostima (krunica, Put križa…). Kao bogoslužni čin ostao je uglavnom vezan za redovničke zajednice ili kleričke kaptole. Tek je Konstitucija o svetoj liturgiji Sacrosanctum concilium Drugog vatikanskog sabora ponovno naglasila da je časoslov molitva svega naroda Božjega, izrazila želju da se on vrati u redovitu crkvenu bogoslužnu praksu te dala poticaj da časoslov postane molitvenikom svih vjernika.

Nezamjenjiva vrijednost i važnost crkvenog bogoslužja

U današnje je vrijeme osobito aktualna polemika oko osobnih ili privatnih pobožnosti, pobožnosti molitvenih skupina, zajednica i pokreta te njihova odnosa s bogoslužjem i naukom Crkve. Za kvalitetan i ispravan molitveni život vjernika i Tijela Kristova – Crkve kao cjeline, veoma je potrebna objektivna ravnoteža između privatne, osobne molitve pojedinca i skupine te zajedničke molitve Crkve. Preveliki naglasak na osobnoj i privatnoj pobožnosti nerijetko vodi u subjektivizam iz kojega su u povijesti nastajale subjektivne, problematične i s naukom Crkve teško spojive pobožnosti. Zajednička molitva Crkve uokvirena u časoslov ne samo da prenosi i slavi one bitne vjerske istine i sadržaje od kojih treba živjeti i koje treba poznavati svaki vjernik već ujedno i odgaja, usmjeruje i obogaćuje duh vjernika u zdravoj i objektivnoj pobožnosti koja se gradi na nauku i predanju apostolske Crkve. Na tome kršćanin treba graditi svoju osobnu pobožnost da bi bila autentično kršćanska. I u tome je nezamjenjiva vrijednost i važnost crkvenog bogoslužja – slavlja euharistije i časoslova.

Zašto je na Istoku časoslov ostao bitan

Zašto je kod istočnih kršćanskih Crkava časoslov, uz euharistiju, ostao tako bitan dio duhovnog i bogoslužnog života? Temeljno načelo novozavjetne teologije jest to da je sva povijest spasenja rekapitulirana i poosobljena u Isusu. Ništa nije jasnije od činjenice da je sve u svetoj povijesti – događaj, objekt, sveto mjesto, bogojavljenje, kult – jednostavno preuzeto u osobi Utjelovljenoga Krista. On je Božja vječna Riječ (Iv 1,1-14); njegovo novo stvorenje (2 Kor 5,17; Gal 6,15; Rim 8,19 i dalje; Otk 21-22) i novi Adam (1 Kor 15,45; Rim 5,14); nova Pasha i njezin jaganjac (1 Kor 5,7; Iv 1, 29, 36; 19, 36; 1 Pt 1,19; Otk 5 i dalje); novi savez (Mt 26,28; Mk 14,24; Lk 22,20; Heb 8-13); novo obrezanje (Kol 2,11-12), nebeska mana (Iv 6,30-58, Otk 2,17), Hram Božji (Iv 2,19-27), nova žrtva i njezin svećenik (Ef 5,2; Heb 2,17-3,2; 4,14-10,4); ispunjenje subotnjeg počinka (Kol 2,16-17; Mt 11,28-12,8; Heb 3,7-4,11) i mesijansko doba koje ima doći (Lk 4,16-21; Dj 2,14-36). On je jednostavno „sve u svemu” (Kol 3,11), „Alfa i omega, prvi i posljednji, početak i svršetak” (Otk 1,8; 21,6; 22,13). Kristovim utjelovljenjem sve je posvećeno i sve ima novu, preobraženu, posvećenu dimenziju: dakle, i prostor i vrijeme u kojem živimo. To je ključno za bilo koju teologiju kršćanskog bogoštovlja. Istinsko bogoštovlje koje je Ocu milo je zapravo spasenjski život, smrt i uskrsnuće Kristovo i naše ljudsko uranjanje u to, naše slavljenje toga i naše sjedinjenje s tim. U bogoslužju Crkve otajstvena stvarnost se događa ovdje i sada, a mi postajemo dio te stvarnosti u živom predokusu vječnosti još ovdje na zemlji. Zato bogoslužje i duhovnost ne mogu biti svedeni na čisto razumske ili racionalne okvire. Otajstvo je puno dublja i šira stvarnost koju naš razum ne može posve obuhvatiti. A i čovjek je više od samog razuma. On ima i druge dimenzije spoznaje i općenja: iskustvenu, sjetilnu, intuitivnu, duševnu i duhovnu. Ovaj je antropološko-teološki momenat vrlo važan u vjerskom poimanju istočnog kršćanstva, za razliku od zapadnog gdje je mnogo veći naglasak stavljen na čisto racionalnom.

U svim istočnim Crkvama službe časoslova se vrlo svečano slave.

Na tome kršćanin treba graditi svoju osobnu pobožnost da bi bila autentično kršćanska…

Gledajući iz takve perspektive, nije teško razumjeti zašto je bogoslužje, kao zajednički čin Tijela Kristova – Crkve, toliko bitno u životu istočnih kršćana. Ono uvijek predstavlja intimno i mistično sjedinjenje s Kristom, s nebeskom vojskom anđela i svetaca, predokus i tračak vječne nebeske liturgije koja se u transcendentnoj dimenziji događa pred Bogom i prema kojoj su svaki ljudski život i čitava povijest usmjereni. Prostor, vrijeme, prirodni ciklusi, materijalne stvari – sve postaje svojevrsni medij u čovjekovu odnosu s Bogom. Vrijeme, svjetlost i tama nisu više samo gole prirodne pojave već od događaja spasenja imaju svoju teološku i duhovnu dimenziju u povezanosti s Kristom. Sam prostor crkve je sveti prostor. Zato je svaki crkveni čin u Crkvama na Istoku, pa i smjena dana i noći, prožet simbolizmom i obrednošću koji simbolički uvode u tu veličanstvenu stvarnost, uzdižući vjernika iznad čisto razumskoga shvaćanja Božje riječi. Na taj način istočne kršćanske Crkve ne slave samo božansku liturgiju (tj. euharistiju) već i službe časoslova: Jutarnju, Večernju i Bdijenje.

Početkom petog stoljeća u kršćanskoj ekumeni iznjedrile su se jasno definirana jutarnja i večernja bogoslužja s psalmodijom, molitvama, obredima i simbolima koji pokazuju jutarnje i večernje časove kao sakramente Kristova otajstva

U istočnom kršćanstvu prevladava teološko shvaćanje da je Kristovim utjelovljenjem u vremenu i prostoru sve  posvećeno i sve  otkupljeno.

Večenju hvalu s kadom i pjesmama duhovnim prinosimo tebi Kriste, Suncu koje nema zalaza - stihovi Večernje bizantskog obreda

Večenju hvalu s kadom i pjesmama duhovnim prinosimo tebi Kriste, Suncu koje nema zalaza – stihovi Večernje bizantskog obreda

Kasnije je, međutim, u Katoličkoj crkvi časoslov postao uglavnom obveza i osobna molitva klerika i redovnika te je kod laika zamijenjen pobožnostima (krunica, Put križa…)

Monah dnevno moli časove u određeno vrijeme dane i tako postaje slika enebskih anđela koji danonoćno pjevaju hvale pred Bogom.

Smisao kršćanskog bogoslužja

U slavljenju časoslova kod istočnih kršćana prepoznaju se upute svetog Pavla prvim kršćanskim zajednicama: „U svakoj se mudrosti poučavajte i urazumljujte! Psalmima, hvalospjevima, pjesmama duhovnim od srca pjevajte hvalu Bogu!” (Kol 3,16). Za svetog Pavla bogoslužje jest kršćanski život. Više puta on rabi obredno pojmovlje (bogoslužje, žrtva, svećenik, prinos) za život samo-predanja, življen po uzoru na Krista (vidi: Rim 10,9; 12,1; 15,16; Fil 2,17; 4,18; 2 Tim 4,6; Heb 13,11-16). Smisao kršćanskog bogoslužja jest također izgrađivanje Tijela Kristova u novi hram Božji u kojem je središte Jaganjac, i gdje svetište, prinositelj i prinos jesu jedno. U bogoslužju Crkve taj biblijski uzorak rekapitulacije svega u Kristu odnosi se na zajednicu vjere koja u bogoslužju to živi sada i ovdje, i koja putuje prema eshatonu i proslavi u konačnom susretu s Njim. Isus prve Crkve nije povijesni Isus prošlosti nego Nebeski Svećenik koji zagovara neprestano pred prijestoljem Očevim (Rim 8,34; Heb 9,11-28), i djelatno upravlja životom svoje Crkve (Otk 1,17-3,22 i dalje). Ta je perspektiva ostala dominantnom u bogoslužju i duhovnosti svih Crkava kršćanskoga Istoka.

Tek je Konstitucija o svetoj liturgiji Sacrosanctum concilium Drugog vatikanskog sabora ponovno naglasila da je časoslov molitva svega naroda Božjega, izrazila želju da se on vrati u redovitu crkvenu bogoslužnu praksu te dala poticaj da časoslov postane molitvenikom svih vjernika

Stvorenje i vrijeme kao kozmički sakrament Boga Spasitelja

Osim novozavjetnog teološkog temelja, snažna tradicija časoslova u istočnih kršćana ima svoje uporište i u praksi prvih kršćanskih zajednica koje su se redovito jutrom i večerom okupljale na molitvu po crkvama oko biskupa. Početkom petog stoljeća u kršćanskoj ekumeni iznjedrile su se jasno definirana jutarnja i večernja bogoslužja s psalmodijom, molitvama, obredima i simbolima koji pokazuju jutarnje i večernje časove kao sakramente Kristova otajstva. U tom smislu se ranokršćanski časoslov može nazvati „posvećenjem vremena” tako što je vrijeme „sakramentalizirano” u simbol vremena koji nadilazi vrijeme uopće. U liturgijskom otajstvu, vrijeme postaje preobraženo u događaj, u bogojavljenje (bogoobjavu) kraljevstva Božjega. Sve stvorenje i sâmo vrijeme jesu kozmički sakrament našega Boga Spasitelja i to što je Crkva uzela takav simbolizam u bogoslužje samo je korak u obnovi svih stvari u Kristu (Ef 1,10). Za kršćanina baš sve, uključujući jutro i večer, dan i noć, sunce i njegov zalaz, postaje način općenja s Bogom: „Nebesa slavu Božju kazuju, naviješta svod nebeski djela ruku njegovih” (Ps 19,1).

Za kršćanina baš sve, uključujući jutro i večer, dan i noć, sunce i njegov zalaz, postaje način općenja s Bogom: „Nebesa slavu Božju kazuju, naviješta svod nebeski djela ruku njegovih” (Ps 19,1)

U svim istočnim kršćanskim Crkvama svakoj nedjelji i blagdanu prethodi svečano bdjenje uvečer prethodnoga dana.

Slijedom ovakvog teološkog i duhovnog shvaćanja, jutarnje i večernje pjevanje psalama, što je najstarija i zajednička osobina svih časoslova i zapadne i istočne kršćanske tradicije, u istočnim je kršćanskim obredima s vremenom preraslo u vrlo razvijeni i simbolički bogat obredni čin. U svim je istočnim časoslovima psalmima pridodano mnogo himnografije, te simboličkih obrednih čina (svečano paljenje večernjeg svjetla i prinos kâda, svečani ulazak u svetište i ophodi, blagoslovi). Da bi se izrazila i učinila vjerniku dostupnom, gore iznesena teologija bogoštovlja i molitve, kako je shvaća istočno kršćanstvo, odjevena je himničkim sadržajima i obrednim gestama koje čine jutarnju i večernju molitvu Crkve pravim liturgijskim događanjem. Vrijeme i prostor, zajedno s riječima, glazbom i obrednim simbolima, postaju istinski sakrament Boga Spasitelja.

(Nastavlja se)

Isus prve Crkve nije povijesni Isus prošlosti nego Nebeski Svećenik koji zagovara neprestano pred prijestoljem Očevim (Rim 8,34; Heb 9,11-28), i djelatno upravlja životom svoje Crkve (Otk 1,17-3,22 i dalje). Ta je perspektiva ostala dominantnom u bogoslužju i duhovnosti svih Crkava kršćanskoga Istoka

Najčitanije

Na vrh