Foto: Pixabay, congerdesign
Biskupski kruh je tradicionalni njemački božićni kolač, poznat još i pod nazivom Stollen, Christstollen ili Weihnachtsstollen.
Počeo se pripravljati davnih dana. Prvi puta ispekao se u Saxonu na kraljevskom dvoru u 1427. Ipak, tada je bio znatno drugačiji.
Budući da je advent bio vrijeme posta, u početku je to bio prilično neukusan kruh od brašna, kvasca, vode i ulja, izuzetno tvrd zbog ulja. Zbog toga su u petnaestom stoljeću od pape Nikole V., prinčevi Ernst (1441-1486) i njegov brat vojvoda Albrecht (1443-1500) odlučila zatražiti dozvolu za korištenje maslaca. Papa je odbio, a njih još pet je umrlo dok konačno Inocent VIII. nije dao konačan pristanak.
Štruca je s vremenom postala mekša i prozračnija, slađa i bogatija zbog cimeta i kardamoma, sušenog i kandiranog voća, grožđica, oraha i badema, posebno zbog marcipana i obilate obloge šećera u prahu.
Kolač, iako je nešto promijenjenog okusa, ostao je istog svog prepoznatljivog oblika a koji simbolizira malog Isusa u povojima.
Jedan od najpoznatijih „stollen” kolača je onaj proizveden u gradu Dresdenu gdje se svake godine u vrijeme Božića održava i Stollenfest.
Tijesto za pravi božićni kolač priprema se od dizanog tijesta i relativno se dugo može držati svježim.
Prenosimo vam recept ljubiteljice Stollena s portala domacica.com.hr:
Sastojci:
150 g grožđica
malo ruma
malo mlijeka (za grožđice)
1 dcl mlijeka (za tijesto)
1 vrećica suhog kvasca ili 1 kocka svježeg kvasca
1 žlica šećera
500 g oštrog brašna
200 g margarina
2 cijela jaja
4 žlice kiselog vrhnja
prstohvat soli
1 žlica začina za medenjake
1 limun šećer ili malo naribane korice limuna
1 vanil šećer
100 g šećera
100 g suhih šljiva
50 g brusnica
100 g orašastih plodova
50 g margarina s maslacem za premaz
šećer u prahu za posipanje
Napomena: Stavite u Stollen suho voće po izboru
Priprema:
U jednu manju posudu stavite grožđice, zalijte ih rumom (koliko volite) i mlijekom, te ostavite da malo stoje kako bi omekanile.
Ugrijte 1 dcl mlijeka da bude mlako, u jednu posudicu namrvite svježi kvasac ili samo isipajte suhi, dodajte 1 žlicu šećera i mlako mlijeko. Malo promiješajte i ostavite na toplom da kvasac uzdigne, oko 10 minuta.
Za to vrijeme pripremite i izvažite ostale sastojke, nascjeckajte suho voće i orašaste plodove.
U jednu veliku posudu stavite brašno, margarin naribajte na rendu (tako će se on odmah lijepo spojiti s tijestom), dodajte jaja, kiselo vrhnje, sol, začin, limun šećer, vanil šećer, te uzdignuti kvasac s mlijekom. Rukama zamijesite glatko tijesto, na početku ga mijesite u posudi, pa ga premjestite na radnu površinu koju je prethodno potrebno malo pobrašniti.
Grožđice ocijedite iz mlijeka.
U zamiješeno tijesto umjesite svo suho voće i orašaste plodove.
Tijesto stavite u posudu, prekrijte ga krpom i ostavite na toplom da se diže dok se ne udvostruči.
Kada se je tijesto diglo pećnicu upalite na 200 stupnjeva i ostavite da se grije.
Stollen premjestite na radnu površinu koju ste prethodno malo pobrašnili. Uzmite valjak i u sredini napravite udubljenje. Sada jednu stranu preklopite prema sredini i rukama tu stranu oblikujte u valjak.
Na posudu za pečenje stavite papir za pečenje, pa stollen prebacite na posudu.
Stavite ga u pećnicu, pecite ga kojih 15-ak minuta samo dok se ne digne i dok ne dobije već blagu koricu. Tada temperaturu pećnice smanjite na 180 stupnjeva i pecite još oko 25 minuta.
Margarin s maslacem otopite na laganoj vatri, još vrući pečeni stollen premažite njime i pospite šećerom u prahu.
Stollen zamotan u aluminijsku foliju i u vrećicama za zamrzavanje možete čuvati do 6 tjedana na hladnom i suhom mjestu.
U slast!
Izvor: CroExpress; Book.hr
Prijavite se na naš newsletter i svaki tjedan primajte najvažnije i najzanimljivije tekstove na svoju e-mail adresu! Prijaviti se možete ovdje.